Zamknij
REKLAMA

Prace wciąż trwają

09:06, 20.03.2019 | T.P
REKLAMA
Skomentuj

Przy bazylice św. Jakuba wciąż toczą się prace remontowe i już widać kolejne efekty zabiegów konserwatorskich.

Oczom przechodniów ukazują się coraz większe połacie średniowiecznej cegły, która jest czyszczona z wielowiekowego brudu. Oprócz samego wyczyszczenia cegieł widać także sporo kolejnych zmian. Uzupełniono i wyczyszczono także kamienne maswerki w oknach kaplic bocznych, które dzięki tym zabiegom odzyskały swój oryginalny, jasny kolor.

Zmiany są widoczne także na przyporach gotyckiej świątyni. Skuto już między innymi betonowe elementy na przyporach bocznych. Miejsce betonu zajął znacznie odporniejszy granit. Ponadto z fryzów usunięto powojenną cegłę (w XIX wieku na fryzach ułożono charakterystyczną, krzyżową cegłę neogotycką), a w miejsce której pojawią się jasne tynki - takie jak na szczycie głównym.

Jednocześnie wewnątrz kościoła rozstawione są blisko 30-metrowe rusztowania. Z tej wysokości remontowane są sklepienia kościoła na które mają powrócić charakterystyczne gwiazdy. Umieszczanie gwiazd na sklepieniach było bardzo powszechne w okresie średniowiecza i XIX-wieku, bowiem to kościelne sklepienia miały symbolizować sklepienie niebieskie. W tym punkcie warto nadmienić, że wysokość naw w kościele św. Jakuba to ponad 27 metrów i należą do najwyższych w regionie.

 

(T.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

FaroszFarosz

3 0

Ależ kościół będzie pięknie wyglądał! 22:23, 24.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© nysainfo.pl | Prawa zastrzeżone