Zamknij
REKLAMA

Podwyżki emerytur - ostatni gwizdek dla kobiet

09:08, 17.04.2019 | T.P
REKLAMA
Skomentuj

Kobiety, które urodziły się w 1953 r. mają czas do 23 kwietnia, by korzystnie przeliczyć emeryturę. ZUS może ustalić nową wysokość świadczenia, jeśli od otrzymania decyzji ustalającej emeryturę nie upłynęło więcej niż 5 lat.

Panie urodzone w 1953 r., będące na wcześniejszej emeryturze, które skorzystały z obliczenia świadczenia po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego, mogą zaskarżyć decyzje o ich przyznaniu. Chodzi o te świadczenia, które zostały wyliczone z uwzględnieniem pomniejszenia podstawy obliczania emerytur o sumę kwot emerytur wcześniej pobranych, tj. na podstawie art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej. Jest to możliwe na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca br., który uprawomocnił się 21 marca.

 Tryb i termin wniesienia skargi zależy od tego, czy emerytura była przyznana w wyniku postępowania odwoławczego przed sądem, czy też rozpatrzenie wniosku o wcześniejszą emeryturę, od razu zakończyło się wydaniem decyzji przez ZUS.

 W pierwszym przypadku - zgodnie z Kodeksem Postępowania Cywilnego - zainteresowana może żądać wznowienia postępowania sądowego, więc powinna skierować skargę o wznowienie postępowania do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, albo też do sądu wyższej instancji, jeżeli zaskarżono wyroki sądów różnych instancji. W tej sytuacji termin na wniesienie skargi to 3 miesiące od dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego - tj. do 21 czerwca 2019 r.

Jeżeli zaś sprawa nie była przedmiotem postępowania odwoławczego przed sądem, to emerytka - na podstawie Kodeksu Postępowania Administracyjnego – ma prawo wnieść skargę o wznowienie postępowania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tym przypadku na złożenie skargi jest miesiąc od wejścia w życie wyroku Trybunału. Z uwagi na to, że 21 i 22 kwietnia są dniami ustawowo wolnymi od pracy - ostateczny termin wypada na 23 kwietnia 2019 r.

Dla skutecznego rozpatrzenia sprawy nie będzie miało znaczenia jak konkretna osoba nazwie pismo o przeliczenie świadczenia. To może być skarga, podanie lub wniosek. Ważne jest, by z treści jednoznacznie wynikało, że dotyczy ono żądania przeliczenia emerytury
z zastosowaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

 Po złożeniu skargi ZUS przeprowadzi postępowanie wyjaśniające i uchyli decyzję o przyznaniu emerytury i obliczeniu jej z uwzględnieniem art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej. W nowej decyzji nie uwzględni tego zapisu. 

Sebastian Szczurek
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
województwa opolskiego

 

(T.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© nysainfo.pl | Prawa zastrzeżone