Zamknij
REKLAMA

Kiedy wieża ziębicka doczeka się remontu?

14:58, 17.04.2019 | T.P
REKLAMA
Skomentuj

Wieża ziębicka przez wiele lat służyła jako punkt widokowy, zarówno dla mieszkańców jak i licznych turystów, którzy odwiedzali Śląski Rzym. Od kilku lat obiekt jest zamknięty i czeka na generalny remont.

Chociaż mury miejskie wokół Nysy zostały niemal w całości rozebrane w XIX/XX wieku, to wciąż możemy podziwiać kilka elementów tego średniowiecznego systemu. Jednym z nich jest majestatyczna gotycka wieża przy ulicy Krzywoustego. O przyszłości zabytku rozmawiamy z burmistrzem Kordianem Kolbiarzem.

NysaInfo: Wyremontowana ulica Piastowska oraz nowe oświetlenie coraz mocniej nasuwają pytanie - co z remontem wieży?

Kordian Kolbiarz: Wieża była wydzierżawiona jednemu ze stowarzyszeń lokalnych, które miało bardzo ambitne plany względem wieży. Środków jednak nie się im pozyskać. Teraz chcemy zmienić projekt i przygotować wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niezależnie od tego czy dostaniemy dotację chcemy ruszyć z remontem wieży. Przy planowanym remoncie Rynku, nowym deptaku na Piastowskiej - wieża ziębicka stanowi tutaj bardzo ważny element.

NI: Jaki zakres prac będzie obejmował remont?

KK: Chcemy odnowić wieże zarówno na zewnątrz, ponieważ wiele elementów jest w naprawdę złym stanie jak i wewnątrz. Wieża musi być bezpieczna i przyjazna dla wszystkich tych, którzy będą chcieli obejrzeć nasze miasto z góry.

NI: Jak to będzie wyglądało od strony technicznej? Fizycznie wieży będzie musiał ktoś "pilnować".

KK: Chcemy uniknąć tego słynnego napisu jaki jest umieszczony przy wieży wrocławskiej, aby zwiedzić zabytek trzeba się najpierw umówić telefonicznie i zgromadzić określoną liczbę osób. To jest nieporozumienie. Chcemy zrobić konkurs na obsługę turystyczną wież, które miałaby być otwarte od maja do końca sierpnia. Potencjał tych zabytków jest ogromny.

NI: Dziękuję za rozmowę.

KK: Również dziękuję.

 

 

(T.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (1)

NysekNysek

1 0

Najwyższy czas. Nie potrafimy pokazać tego co mamy piękne. Marzy się jeszcze pięknie zagospodarowane jezioro. 14:10, 10.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© nysainfo.pl | Prawa zastrzeżone