Zamknij
REKLAMA

Prałat Mikołaj Mróz - Prace przy kościele idą bardzo dobrze

09:01, 14.05.2019 | T.P
REKLAMA
Skomentuj

Trwa wielki remont bazyliki św. Jakuba w Nysie. O postępie i zaawansowaniu prac rozmawiamy z księdzem prałatem Mikołajem Mrozem.

NysaInfo: Bazylika zmienia się na naszych oczach. Rosną rusztowania, odsłaniane są kolejne fragmenty elewacji.

ksiądz Mikołaj Mróz: Prace przy kościele idą bardzo dobrze i co ważne terminowo - nie mamy jakichś jakichś większych opóźnień. Remont planujemy zakończyć w październiku przyszłego roku. Od poniedziałku 13 maja demontowane są kwatery witrażowe okien elewacji głównej. Jest to niezwykle delikatna praca. Wszystkie kwatery zostaną ściągnięte i odrestaurowane.

Już dziś widać także efekty prac na elewacjach bocznych, gdzie udało się usunąć wielowiekowe zabrudzenia. Naszym oczom ukazała się piękna, gotycka cegła.

Na ukończeniu jest także wymiana dachówek.

NI: Warto przypomnieć tutaj, że nie są to jakieś wiekowe witraże...

MM: Zostały wykonane w latach 60. przez znanego artystę profesora Adama Stalony-Dobrzańskiego. Podczas pożaru w 1945 roku zniszczeniu uległy barokowe organy. Wówczas też zdecydowano na przywrócenie fasadzie głównej jej pierwotnych otworów okiennych. Boczne okna do 1945 roku były całkowicie zamurowane, natomiast okno fasady głównej do połowy. Teraz te wielkie połacie kolorowego szkła zostaną dodatkowo zabezpieczone szybą.

NI: Prace trwają także wewnątrz świątyni.

MM: Mamy blisko 30-metrowe rusztowania, a konserwatorzy pracują przy sklepieniach. Już dziś możemy obserwować pozłacane gwiazdy, które pojawiły się w nawie głównej. Tu trzeba pamiętać, że w gotyckich kościołach sklepienie jest symbolem nieba i zasadniczo ma kolor niebieski. Najbliższe tego typu sklepienie możemy zobaczyć w pobliskim Grodkowie. Również charakterystyczne i rozpoznawalne jest sklepienie z gwiazdami kościoła mariackiego w Krakowie.

Po odbudowie ze zniszczeń wojennych kościół św. Jakuba ma zupełnie inną kolorystykę, gdzie niebieski nie pasuje już do sklepień. Przetrwały za to zdjęcia na których były widoczne gwiazdy i my do tego teraz powracamy. Gwiazdy są pozłacane złotem płatkowym, które bardzo ładnie odbija światło. I to tak naprawdę koniec zmian we wnętrzu nyskiej fary.

NI: Dziękuję za rozmowę.

MM: Również dziękuję.

 

(T.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

NysekNysek

2 0

Coś pięknego, a zarazem pożytecznego. Zwiększy się liczba turystów. 13:23, 15.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

NysaInfo.plNysaInfo.pl

0 0

Warto również pamiętać, że będzie sporo zmian. Będzie można zwiedzić między innymi sklepienia, a w środku będą dostępne audioprzewodniki. 14:07, 16.05.2019


REKLAMA
© nysainfo.pl | Prawa zastrzeżone