Zamknij
REKLAMA

Na emeryturę w czerwcu? ZUS radzi lipiec. Dlaczego?

10:46, 20.05.2019 | T.P
REKLAMA
Skomentuj

Czerwiec to nie najlepszy miesiąc, by przejść na emeryturę. Powodem jest niekorzystna waloryzacja. Na wysokość emerytury ma wpływ miesiąc, a nawet dzień, w którym na nią przechodzimy. Warto to wziąć pod uwagę przy podejmowaniu tej ważnej decyzji. Ci, którzy zdecydują się na ten krok w czerwcu, mogą stracić.

W województwie opolskim po przejściu na emeryturę dorabia zaledwie 11,5 proc. seniorów, w sumie to 16,2 tys. osób. Dla pozostałej większości zusowska emerytura to jedyne źródło utrzymania. Potencjalni emeryci mają się nad czym zastanawiać, bo złożenie wniosku o emeryturę w czerwcu może niestety obniżyć jej wysokość. Czerwiec nie sprzyja przyszłym emerytom, zatem warto poczekać na przykład do lipca, żeby mieć szansę na korzystniejsze świadczenie.

Czerwiec to jedyny miesiąc w roku, w którym składki na koncie każdego ubezpieczonego są objęte waloryzacją roczną, ale już nie kwartalną. Składniki, które są brane pod uwagę do obliczenia podstawy emerytury są waloryzowane tylko raz, a nie podwójnie, jak w każdym innym miesiącu. To oznacza, że świadczenie wyliczone na podstawie wniosku złożonego w czerwcu, może być niższe o kilkanaście bądź nawet kilkaset złotych. Wszystko zależy od sumy składek na naszym koncie w ZUS.

Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

 

Okazuje się, że na wysokość emerytury wpływ może mieć nie tylko miesiąc, ale nawet konkretny dzień, w którym decydujemy się na złożenie wniosku. Jeśli ktoś urodził się na przykład 15 marca, to najlepiej złożyć wniosek po 15 dniu jakiegoś miesiąca. Dlaczego?

 

Wysokość emerytury wynika z podzielenia kapitału początkowego przez tak zwane średnie dalsze trwanie życia, które podaje się w miesiącach. Jeśli poczekamy ze złożeniem wniosku co najmniej do dnia naszych urodzin w danym miesiącu, to nasz kapitał składkowy będzie bogatszy o kolejny miesiąc składek. Jednocześnie skraca nam się o miesiąc to teoretyczne średnie dalsze trwanie życia. To zwykła matematyka, gdzie zwiększenie licznika a zmniejszenie mianownika daje wyższą kwotę. W ten sposób świadczenie nie wzrośnie o pokaźne pieniądze, jednak emeryturę pobieramy do końca życia, więc każda przysłowiowa może mieć znaczenie.

Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w regionie.

 

ZUS nie ma wpływu na to jak skonstruowane są przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W praktyce są dwa rodzaje waloryzacji – roczna oraz kwartalna. Roczna, jest przeprowadzana co roku, 1 czerwca i dotyczy składek zapisanych na koncie ubezpieczonego w ZUS na 31 stycznia poprzedniego roku. Nie uwzględnia ona składek zewidencjonowanych za miesiące po tej dacie. Waloryzacja roczna uzupełniona jest więc przez waloryzację kwartalną. Przykładowo, idąc na emeryturę między styczniem a czerwcem, składki będą zwaloryzowane dwukrotnie - rocznie (z uwzględnieniem wskaźnika waloryzacji za poprzedni okres) oraz kwartalnie. Podobnie będzie jeśli złożymy wniosek między lipcem a grudniem, w tym wypadku waloryzacja również będzie podwójna.

Chcemy, aby nasi klienci świadomie podejmowali tak ważną decyzję i wybierali najkorzystniejszy dla siebie moment przejścia na emeryturę. Dlatego wszystkich, którzy zamierzają składać wniosek o emeryturę w najbliższych tygodniach zachęcamy do konsultacji z naszymi doradcami. Doradcy emerytalni mają wiedzę i narzędzia, żeby wyjaśnić mechanizmy waloryzacji składek. Chętnie wskażą różne warianty przyszłej emerytury - zapewnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Sebastian Szczurek
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
województwa opolskiego

(T.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© nysainfo.pl | Prawa zastrzeżone