Zamknij
REKLAMA

Kondycja banków spółdzielczych jest bezpieczna i stabilna

11:35, 08.08.2019 | T.P
REKLAMA
Skomentuj

O aktualnej kondycji finansowej banków spółdzielczych w Polsce rozmawiamy z Członkiem Zarządu Banku Spółdzielczego w Otmuchowie - Kamilem Burskim.

NysaInfo: Niedawno w mediach ogólnopolskich informowano o upadłości Banku Spółdzielczego w Grębowie. Proszę powiedzieć , jak wygląda sytuacja bankowości spółdzielczej w Polsce?

Kamil Burski: Obecnie w Polsce działa ponad 540 banków spółdzielczych, które co do zasady zrzeszone są w dwóch grupach: Grupie BPS (Bank Polskiej Spółdzielczości) i Grupie SGB (Spółdzielcza Grupa Bankowa), jednakże każdy z banków jest odrębną jednostką, posiadającą własny zarząd, bilans, samodzielnie podejmującym decyzje kredytowe etc. Kondycja banków spółdzielczych w analizach Komisji Nadzoru Finansowego i Narodowego Banku Polskiego określana jest zdecydowanie jako absolutnie bezpieczna i stabilna. Niemal wszystkie banki spółdzielcze spełniają nadzorcze wymogi kapitałowe i płynnościowe. Współczynnik wypłacalności na koniec 2018 r. dla całego sektora bankowości spółdzielczej wynosił 17,7 proc. (KNF zaleca posiadanie współczynnika wypłacalności powyżej 13,5 proc. – red.)

Należy pamiętać, że obok standardowych gwarancji, które dotyczą każdego banku – wynikających z gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, banki spółdzielcze wdrożyły wewnętrzny system ochrony instytucjonalnej, polegający na wzajemnym gwarantowaniu sobie płynności i wypłacalności, a także bieżącym monitoringu sytuacji poszczególnych banków i możliwości podejmowania działań prewencyjnych, gdy pojawiają się zagrożenia.

W ostatnich latach mieliśmy przypadki jedynie 3 upadłości banków spółdzielczych, w tym SK Banku w Wołominie, gdzie pragnę zauważyć, że była ona efektem – jak wszystko na to wskazuje – działalności przestępczej, a nie systemowych niedomagań. W przypadku Banku Spółdzielczego w Grębowie, chciałbym zwrócić uwagę, że znajdował się on w grupie ok. 6% banków spółdzielczych, które nie przystąpiły do wewnętrznego systemu ochrony instytucjonalnej.

NI: Jaki udział w polskim sektorze bankowym ma bankowość spółdzielcza?

KB: Aktualnie jest to udział w rynku w wysokości 8%. To wciąż mniej niż w krajach zachodnich, gdzie ten udział jest znacznie większy, wciąż więc pracujemy nad umocnieniem swojej stabilności i zwiększeniem konkurencyjności. W wysoko rozwiniętych gospodarkach rynkowych Europy, np. w Niemczech, Austrii, Holandii czy Francji, banki spółdzielcze, wypełniając misję społeczną na rzecz środowisk lokalnych, mają od 30 do nawet 60 proc. udziału w sektorze bankowym kraju. Banki spółdzielcze są silnie zakorzenione w lokalnej społeczności, z uwagi na swój charakter i teren działania. O wiele większym udziale w rynku możemy się pochwalić natomiast w obsłudze finansowej jednostek samorządu terytorialnego oraz sektora AGRO. Nasze banki wciąż się rozwijają i polepszają jakość dostępnych usług, nie odstając tym samym od innych banków komercyjnych. Jednocześnie wypełniamy ważną misję społeczną, bowiem właścicielami banku spółdzielczego są jego klienci. Wspieramy również aktywnie w różnych formach lokalną działalność społeczno-kulturalną.

NI: A jak wygląda sytuacja finansowa naszego lokalnego Banku Spółdzielczego w Otmuchowie?

KB: Sytuację Banku Spółdzielczego w Otmuchowie można określić jako bardzo dobrą. Jako członek grupy BPS przystąpiliśmy do wewnętrznego systemu ochrony instytucjonalnej, o którym wspomniałem wcześniej. Wypełniamy wszystkie nadzorcze miary płynności i wypłacalności, znacznie je przekraczając, co świadczy o pełnym bezpieczeństwie zgromadzonych depozytów i gwarantuje stabilne funkcjonowanie banku. Aktualnie zarządzamy aktywami na poziomie ponad 120 milionów złotych. Za ubiegły rok możemy pochwalić się zyskiem brutto na poziomie niespełna 1 miliona złotych, w bieżącym roku po II kwartale nasz zysk przekracza kwotę 500 tys. zł. W swoich aktywach posiadamy znacznie mniej tzw. „złych kredytów” aniżeli ogólnie w sektorze bankowym, bowiem ok. 3%; dla porównania w sektorze bankowym jest ok. 8% kredytów w sytuacji nieregularnej. Powoduje to, że utrzymujemy wysokie oceny swojej pracy od organów nadzorczych, w tym najwyższą możliwą ocenę „A” od systemu ochrony instytucjonalnej.

NI: Dziękuję za rozmowę.

KB: Dziękuję również.

(T.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© nysainfo.pl | Prawa zastrzeżone