Zamknij
REKLAMA

Neogotycki kościół św. Jakuba

14:47, 26.07.2019 | T.P
REKLAMA

Kościół św. Jakuba przez ponad 600 lat istnienia obecnej świątyni przechodził wiele zmian wystroju wnętrza. Pod koniec XIX-wieku przeprowadzono gruntowną modernizację w duchu neogotyku, przywracając wiele elementów wyposażenia, które pochodziły jeszcze z czasów średniowiecza.

Dziś naszą uwagę przykuwa gotycko-renesansowy tryptyk. Ołtarz ten jest obecnie Ołtarzem Głównym, choć nigdy nim nie był. Wiadomo, że dzieło to pochodzi z przełomu XV i XVI wiek i być może jest to efekt scalenia dwóch ołtarzy na co może wskazywać podwójna scena ukrzyżowania. Gdzie do XIX wieku znajdował się tryptyk? Dziś to trudno ustalić, wiemy natomiast, że podczas przebudowy w XIX wieku znalazł się po lewej stronie prezbiterium, w miejscu które wcześniej zajmował barokowy ołtarz. Obecnie przy tym filarze znajduje się figura Chrystusa.

Warto zwrócić uwagę, że podczas ustawiania ołtarza podczas przebudowy w renesansowym zwieńczeniu dodano wiele elementów neogotyckich. Są to bardzo charakterystyczne dla tego okresu sterczyny. Przed nadejściem frontu w 1945 roku, zabytek ten został przewieziony na teren Czechosłowacji. Więcej o ołtarzu z pewnością będziecie mogli przeczytać w najbliższym czasie na NysaInfo.pl

(T.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

NysekNysek

2 0

Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy. 13:32, 27.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© nysainfo.pl | Prawa zastrzeżone