Zamknij
REKLAMA

Jak zostać aktorem?

00:04, 27.11.2018 | T.P
Skomentuj

Aktor to osoba wcielająca się w postaci wykreowane w scenariuszu. Zajmuje się zawodowo graniem w filmach, reklamach bądź na deskach teatrów. Aby zostać aktorem, nie trzeba spełniać żadnych wymogów wiekowych - potrzebne są zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Co więc jest istotne? Umiejętność odgrywania ról, pewność siebie, a także? doskonała pamięć! Poznaj historię zawodu aktora i dowiedz się jak spełnić marzenia o spacerze po czerwonym dywanie. Zapraszamy do lektury.

 

Historia aktorstwa

Aktorzy od zawsze pełnili ważną funkcję w społeczeństwie. Mieli dostarczać rozrywki i zaspokajać pragnienie obcowania z kulturą. Historia zawodu aktora jest dość długa - pierwsi znani aktorzy pojawili się już w starożytności, a dokładniej w 534 roku p.n.e. Właśnie w tym roku Tespis (grecki aktor i poeta) w swojej sztuce wprowadził pierwszego aktora. To wydarzenie zrewolucjonizowało teatr, ponieważ przedtem posługiwano się chórem bądź narratorem, ale nie odgrywano postaci jako takich. Drugiego aktora na scenę wprowadził Ajschylos, a trzeciego ? Sofokles. Obaj byli wybitnymi tragikami ateńskimi. Biorąc pod uwagę fakt, iż na scenie znajdowało się tak mało aktorów, bardzo częstym zjawiskiem był jeden aktor wcielający się w kilka ról. Mogła być to również rola żeńska, ponieważ w starożytności kobiety nie występowały na scenie (uważano, że taka profesja upodla kobietę). Taki pogląd zmienił się dopiero w XVII w. i kobiety mogły nareszcie brać powszechny udział w przedstawieniach. Aktorami zostawali również niewolnicy, którzy oprócz zapłaty mogli nawet odzyskać wolność, zdarzało się to jednak niezwykle rzadko.

 

Praca aktora

Początki w każdym zawodzie są ciężkie, jednak podążając określoną ścieżką i dążąc do celu, mimo wszystko można zdziałać cuda! Podobnie jest w aktorstwie - osoba wykonująca ten zawód powinna być wielozadaniowa, warto więc od początku ćwiczyć różne umiejętności np. śpiew, taniec czy akrobatykę. Kółka teatralne w szkole również pomagają doskonalić umiejętności początkującego aktora. Po zdobyciu podstawowych umiejętności warto pomyśleć o szkole artystycznej, nie jest to jednak konieczność. Wielu aktorów wyłącznie dzięki udziałowi w castingach zaistniała w świecie filmu. Zazwyczaj są to osoby utalentowane, posiadające od urodzenia m.in. dobrą emisję głosu, dykcję, zdolności do odgrywania uczuć, wyrazistość mimiki czy gestów. Jeżeli decydujemy się na szkołę aktorską, warto pamiętać, że wykształcenie nie gwarantuje stabilnego zatrudnienia - w tym zawodzie przydaje się również szczęście. Po jednym niepowodzeniu nie warto się załamywać. Wyznaczając sobie ciągle nowe cele, rozwijając się i zdobywając doświadczenie nawet w epizodycznych rolach, nieustannie budujemy swój warsztat, który może zaprocentować w przyszłości.

 

 

Firmowy spektakl teatralny

Dla każdego niedoszłego aktora bądź fana teatru czy filmu Dwór Korona Karkonoszy przygotował wyjątkowy wyjazd integracyjny, podczas którego każdy będzie mógł zaprezentować swoje umiejętności aktorskie większej publiczności. Taka "zabawa w teatr" będzie świetną okazją do integracji, nauki szybkiego zapamiętywania i wspólnego działania pod presją czasu.

 

 

(T.P)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© nysainfo.pl | Prawa zastrzeżone