Zamknij
REKLAMA

Papa samoprzylepna kontra inne rodzaje pap dachowych. Jak wybrać?

10:22, 13.06.2019 | T.P
Skomentuj

Papa samoprzylepna kontra inne rodzaje pap dachowych. Jak wybrać właściwie?

Laikom budowlanym i niedoświadczonym inwestorom może się wydawać, że dobór papy asfaltowej na dach jest czynnikiem mało ważnym. Tymczasem, jak pokazują testy oraz konkretne przypadki przeznaczonych do renowacji budynków i obiektów budowlanych, za niepozorną warstwą bitumów kryją się lata bezproblemowego użytkowania domów, mieszkań, zakładów przemysłowych oraz gmachów biur czy instytucji publicznych. Jakie papy wybierać, w szerokim wachlarzu dostępnych na rynku produktów, postaramy się wykazać w poniższym artykule.

Papa samoprzylepna, termozgrzewalna i mocowana mechanicznie. Jaki typ modyfikacji wybrać?

Na poczet naszych rozważań musimy zupełnie wykluczyć papy asfaltowe starszych generacji, które to w kwestii żywotności materiału bardzo różnią się od produktów nowoczesnych zakładających modyfikację surowca bitumicznego substancjami zwiększającymi odporność i elastyczność. Najczęściej domieszką do masy asfaltowej jest elastomer SBS (skrót od chemicznej nomenklatury styren-butadien-styren).

Papa samoprzylepna i termozgrzewalna oraz te mocowane mechanicznie doskonale dzięki tej kombinacji zyskują aż do 200% rozciągliwości oraz świetnie radzą sobie z temperaturami kontynentalnej Polski znosząc wskazania termometru rzędu -25 stopni C lub 100 stopni gorąca. Może się jednak zdarzyć, że trafimy na papy asfaltowe, w których skład wchodzi druga alternatywa modyfikująca, a więc APP (ataktyczny polipropylen). Jest on zdolny wytrzymać nagrzanie do 130 stopni C oraz siły rozrywające aż do 130% szerokości.

Przeznaczenie projektu budowlanego a typ papy. Kiedy warto postawić na produkt samoprzylepny?

Eksperci z działającej na terenie całego kraju marki Polskie Centrum Dachowe zgodnie twierdzą, że oprócz modyfikacji bitumu i trwałej poliestrowej osnowy papy powinniśmy zwracać uwagę na sposób montowania danego produktu. Priorytetem w działaniach budowlanych jest szybkość prac oraz małe prawdopodobieństwo popełnienia błędu w sztuce dekarskiej. W tym względzie mamy do czynienia z modelami przeznaczonymi do układania mechanicznego oraz zgrzewalne rozmieszczane przy użyciu wysokiej temperatury pochodzącej z palników gazowych.

Te typy papy, choć najpowszechniejsze, nie są w stanie sprostać wymogom każdego obiektu architektonicznego. W sytuacjach bowiem, gdy mamy zapewnić hydroizolację budowli, gdzie zabronione jest używanie ognia i sprzętów zapalających oraz na przykład przy projektowaniu i realizacji basenów specjalna pap samoprzylepna nie tylko staje się doskonałym tworzywem w rękach zawodowców, ale i obok czasu i pieniędzy pozwala zaoszczędzić wiele środków na przyszłych konserwacjach!

(T.P)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© nysainfo.pl | Prawa zastrzeżone