Zamknij
REKLAMA

System premiowania

17:01, 18.06.2019 | T.P
Skomentuj

System premiowania w danym przedsiębiorstwie w dużej mierze uzależniony jest od tego, czym zajmuje się przedsiębiorstwo i od podejścia do sprawy przez pracodawcę. Premia to swoistego rodzaju nagroda za dobre wyniki, prawidłową postawę pracowniczą bądź inne wydarzenie, na które pracownicy mieli pozytywny wpływ.

 

Premia uznaniowa

Premia uznaniowa to określona kwota, najczęściej nieujęta w umowie zawartej przez pracownika, która dodawana jest do wynagrodzenia po spełnieniu określonych wymagań. Mogą to być m.in. dobre wyniki sprzedażowe sklepu internetowego działającego w strukturze firmy, zachowany porządek na stanowisku pracy, cenna wskazówka lub patent ulepszający funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Z racji, iż premia ma charakter uznaniowy, przyznanie jej leży w gestii pracodawcy. Może on w każdej chwili jej nie przyznać bądź zmienić warunki jej przyznawania.

 

Premia okazyjna

Premia okazyjna przyznawana jest najczęściej w związku z okresem świątecznym bądź wielkim wydarzeniem dla całej firmy, np. urodzinami. Wówczas niezależnie od wyników czy zrealizowanych zleceń cała załoga otrzymuje stosowny dodatek. Często uzależniony jest on od stażu pracy w danym przedsiębiorstwie. W niektórych firmach premia świąteczna może osiągać wysokość miesięcznego wynagrodzenia. Z tego względu jest jednym z najbardziej ulubionych przez pracowników dodatkiem do podstawowego wynagrodzenia.

 

Premia w formie benefitów

Wiele firm w ofertach pracy proponuje stałą, benefitową formę premii. Wówczas pracodawca nie wypłaca dodatku pieniężnego, lecz finansuje np. kartę MultiSport, zdrowe posiłki, przejazdy pracownicze. Takimi benefitami kuszą pracowników zwłaszcza nowe firmy, w których kultura pracy jest bardzo wysoka, a podejście do pracownika zbliża się do standardów zachodnich. Premia tego typu przyznawana jest zazwyczaj po osiągnięciu odpowiedniego stażu pracy bądź bezpośrednio po objęciu danego stanowiska. Przestaje być przyznawana wraz z ustaniem obowiązku pracy.

(T.P)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© nysainfo.pl | Prawa zastrzeżone