Zamknij
REKLAMA

Jak odpowiadać na pytania na rozmowie o pracę?

17:06, 18.06.2019 | T.P
Skomentuj

Pytania zadawane w czasie rozmowy o pracę wydawać się mogą prozaiczne, a odpowiedź na nie jest wyjątkowo łatwa. W rzeczywistości problem z nimi może mieć każdy. Jak więc odpowiadać na pytania w czasie rozmowy o pracę?

Szczerość nie zawsze popłaca

Ludzie szczerzy w czasie rozmowy o pracę mogą niemile się rozczarować. Bardzo często bowiem wizerunek pracownika idealnego, a takiego poszukuje większość pracodawców, rozmija się z rzeczywistością. Wbrew pozorom, gdy potencjalny pracodawca pyta nas, dlaczego odeszliśmy z poprzedniej pracy, nie zależy mu na naszej opowieści. Liczy się przede wszystkim fakt, dlaczego ją opuściliśmy i czego oczekujemy w nowej. Inne, nawet najszczersze i najbardziej prawdziwe historie, są niepotrzebne. Firmy szukają bowiem pracowników, a nie gawędziarzy czy ludzi skrzywdzonych przez los.

 

Bądź gotowy na absurd

Wśród anegdot na temat rozmów rekrutacyjnych krąży jedna, bardzo dosadnie określająca problem kultury rekrutacyjnej. Jej meritum stanowi pytanie rekrutera dotyczące tego, jakim kandydat chciałby być smakiem lodów. Tego typu absurdy wyrosły w ostatnim czasie w oparciu o pseudonauki i metody sofistyczne, które nie maja umocowania w rzeczywistości. Zwłaszcza młode firmy uważają tego typu podejście za niestandardowy przejaw profesjonalizmu. Tak naprawdę jednak stawianie takich pytań godzi w wiarogodność firmy.

 

Czego dotyczą pytania?

Pytania podczas rozmowy o pracę są bardzo kłopotliwe. Głównie przez wzgląd, iż nawet na podstawie researchu internetowego bądź informacji z ogłoszenia zamieszczonego w Internecie (np. na portalu Pracuj.pl) nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się, jaka jest idea danej firmy. Co za tym idzie, nie jesteśmy w stanie określić, jakie postawy musimy reprezentować, aby dostać się na dane stanowisko. W takim przypadku musimy odpowiadać jak najbardziej ogólnie, podkreślając swoje atuty i umiejętności.

(T.P)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© nysainfo.pl | Prawa zastrzeżone