Ile jest wody w Jeziorze Nyskim?

Działania RZGW we Wrocławiu w związku z obecną sytuacją hydro-meteorologiczną w regionie (AKTUALIZACJA 08.07.2025)
Najbliższe dni przyniosą ulewne opady deszczu, które mogą powodować lokalne wezbrania w rzekach. Z uwagi na ostrzeżenie meteorologiczne wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informujemy, iż służby Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu stale monitorują sytuację w całym regionie Polski południowo-zachodniej. Podejmujemy aktywne działania i czynności zmierzające do zminimalizowania skutków wystąpienia fal wezbraniowych. Apelujemy do mieszkańców o zachowanie czujności i śledzenie oficjalnych komunikatów pogodowych.
Aktualizacja na dzień 08.07.2025
Stany wód na wodowskazach środkowej Odry, poniżej ujścia Nysy Kłodzkiej: niskie i średnie. W ostatniej dobie odnotowano maksymalne opady deszczu w zlewni Nysy Łużyckiej – 15 mm, w pozostałych zlewniach poniżej 10 mm.
Stan napełnienia zbiorników retencyjnych kaskady Nysy Kłodzkiej (tj. Topola – Kozielno – Otmuchów – Nysa) na dzień 08.07.2025 wynosi ok. 40%. Łączna wolna pojemność tych czterech obiektów to 166,5 mln m³.
Napełnienie pozostałych zbiorników retencyjnych wynosi powyżej 50%. Łączna wolna pojemność powodziowa wszystkich zbiorników znajdujących się na obszarze administrowanym przez RZGW we Wrocławiu wynosi 283,4 mln m³.
Suche zbiorniki przeciwpowodziowe nie piętrzą wody, są przygotowane do podjęcia pracy w przypadku wystąpienia opadów. Wielkość pojemności powodziowych odzwierciedla tabela poniżej.
Informacje dodatkowe o zbiornikach
Zbiorniki retencyjne:
- na zbiorniku Topola główne prace związane z zabezpieczeniem uszkodzonego przelewu powierzchniowego poprzez budowę grodzy tymczasowej zostały zakończone. Zbiornik Topola nie ma możliwości gromadzenia nadmiaru dopływającej wody;
- na zbiorniku Kozielno utrzymywany jest obniżony poziom piętrzenia o 1,50 m poniżej NPP. Planowany termin utrzymywania tego poziomu to 31.07.2025 r.;
- na zbiorniku Otmuchów zostały zakończone prace zasadnicze polegające odbudowie bruków ubezpieczenia skarpowego zapory czołowej na odcinku prawie 6 kilometrów oraz wykonaniu narzutu kamiennego.
Zbiorniki suche:
- zbiornik suchy Mysłakowice jest wyłączony z użytkowania – na podstawie decyzji DWINB we Wrocławiu, wprowadzono zakaz napełniania i piętrzenia wód w zbiorniku. Obecnie trwają czynności mające na celu przywrócenie do użytkowania;
- zbiornik suchy Cieplice jest wyłączony z użytkowania – na podstawie decyzji DWINB we Wrocławiu, wprowadzono zakaz napełniania i piętrzenia wód w zbiorniku. Obecnie trwają czynności mające na celu przywrócenie do użytkowania;
- zbiornik suchy Sobieszów jest wyłączony z użytkowania – na podstawie decyzji DWINB we Wrocławiu, wprowadzono zakaz napełniania i piętrzenia wód w zbiorniku. Obecnie trwają czynności mające na celu przywrócenie do użytkowania.
informacja: RZGW Wrocław