Archeolodzy pokażą wyniki swojej pracy

Ilość inwestycji prowadzonych w centrum miasta doprowadziła do intensywnych prac archeologicznych. Skala prowadzonych badań była największa od lat 60. ubiegłego wieku. Już wkrótce w Muzeum Powiatowym w Nysie zobaczymy wystawę „Nysa mieszczańska – wyniki badań archeologicznych z ulicy Kramarskiej”.
Zaplanowana ekspozycja wpisuje się w obchody 800-lecia Nysy. Cały czas trwają intensywne prace związane z konserwacją oraz opisaniem i zinterpretowaniem tysięcy zabytkowych przedmiotów uzyskanych w wyniku badań wykopaliskowych prowadzonych w miejscu obecnej inwestycji budowlanej.
Jesienią pokażemy wydobyte znaleziska w pełnej krasie. A będą to w dużej części przedmioty wyjątkowe. Nysa to miasto o bardzo bogatej historii w dosłownym tego słowa znaczeniu. Setki naczyń, wyrobów ze szkła, skóry i drewna, przedmioty metalowe, często o wielkiej urodzie. Warsztat nyskiego odlewnika metali kolorowych, czy XIV-wieczny bojowy hełm, to znaleziska o wielkim znaczeniu naukowym, wzbudzające zainteresowanie badaczy nie tylko z Polski, ale i całej Europy.
Mariusz Krawczyk, archeolog Muzeum Powiatowego w Nysie
Planowane na wystawie elementy multimedialne przybliżą nam nie tylko kulturę materialną dawnych nysan, ale także pozostałości kamienic mieszczańskich z XIV i XV wieku oraz sposób zagospodarowania dawnej nyskiej parceli mieszkalnej – informuje placówka.
W tym momencie warto zaznaczyć, że – otwarcie wystawy zbiegnie się z premierą najnowszego tomu Nyskich Szkiców Muzealnych, który w większości poświęcony będzie tymże badaniom, a więc będzie służył jednocześnie jako rozbudowany katalog ekspozycji.
fot. Muzeum Powiatowe w Nysie