Dekada – Kiedy rozpoczęcie budowy?
To pytanie zadają sobie od lat nie tylko mieszkańcy ale przede wszystkim sam inwestor. Każdy dzień opóźnienia w rozpoczęciu tej inwestycji to realne straty. A przestój ciągnie się latami.
Kiedy fotel burmistrz objął Kordian Kolbiarz wydawało się, że sprawa budowy galerii rusza z kopyta. Nowy burmistrz jak i większość rady od początku mówiła, że są “na tak dla galerii Dekada w Nysie”.
Ulica Drzymały kłopotliwa niczym sam Drzymała
Kiedy po ostatnich 3 latach ustaleń, narad i konsultacji w sprawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego udało się uchwalić dla inwestora pojawiła się kwestia krótkiego odcinka ulicy Drzymały pomiędzy ulicami Piastowską, Kolejową.
W latach 90. miasto sprzedało teren byłej zajezdni MZK wraz z sąsiednim placem sprzedano również ww. odcinek ulicy. Obecnie w tym miejscu inwestor planuje zjazd i wyjazd do parkingu podziemnego, który ma zostać zlokalizowany pod kompleksem handlowym. Całość założenia ma objąć ponad 400 miejsc parkingowych. Kontrowersje zbudza natomiast plan zabudowy ulicy Drzymały. Poziom 0 ma zostać przeszklony i z tego miejsca będzie możliwe wejście do galerii, natomiast na poziomi 1 zaplanowano szklany łącznik pomiędzy dwoma budynkami galerii.
Drogi publicznej zabudować jednak nie można. Inwestor z kolei jest zdania, że jest to droga prywatna, którą nabył łącznie z działkami. W lipcu tego roku Rada Miejska w Nysie podjęła uchwałę ws. wyłączenie tego odcinka ulicy Drzymały z kategorii dróg publicznych.
Od sprzedania tego terenu minęły 22 lata i wcześniej nikt nie pomyślał, aby te sprawy uporządkować. Teraz robimy to my. Temat jest gorący, więc im szybciej to zrobimy tym lepiej – mówił w lipcu burmistrz Kordian Kolbiarz.
Sprawę dla inwestora komplikuje wniosek nyskiej prokuratury na polecenie której wojewoda opolski ma sprawdzić kto zarządzał tak naprawdę ulicą od 1998 roku. Ponadto ma zostać wydana decyzja o ewentualnym skomunalizowaniu ulicy. Wojewoda już czterokrotnie przesuwał termin wydania decyzji.
Kiedy wbicie łopaty?
Bez rozstrzygnięcia kwestii ewentualnej komunalizacji ulicy Drzymały – Dekada nie może rozpocząć inwestycji. Gdyby ulica została włączona w gminne zasoby to ta decyzja przewróciłaby do góry nogami projekt galerii w obecnej formie. Warto pamiętać, że pierwotny projekt zakładał wyższy budynek na miejscu zajezdni MZK i duży parking na sąsiednim placu.
Jak mówi prezes Dekady Aleksander Walczak – w styczniu spółka zwróci się do starostwa o pozwolenie budowlane. Budowa w obecnej formie pochłonie ponad 130 milionów złotych.
Komercjalizacja trwa
Pomimo niepewności dotyczącej przyszłości ulicy Drzymały i braku pozwolenia na budowę inwestor już kilka miesięcy temu rozpoczął komercjalizację obiektu.
Umowy najmu podpisały już takie marki jak: Rossmann, Empik, CCC, Martes Sport, Swiss, Briju, Yes, Quiosque, 4F, Grycan, So Coffee oraz Sphinx, 4-salowe kino, optyk, apteka, pralnia, salon prasowy, piekarnia i biuro podróży.