Historia fotografii w Nysie
Stare zdjęcia Nysy pomimo upływu lat wciąż zachwycają. Majestatyczne kamienice mieszczańskie, eleganckie samochody, ludzie podczas swych codziennych obowiązków…
Już 4 października w Muzeum Powiatowym w Nysie będzie miało miejsce spotkanie autorskie z Zygmuntem Wielowiejskim, znawcą fotografii XIX wiecznej, zamieszkałym w Vechta (Niemcy), autorem książki „Historia fotografii w Nysie w latach 1839-1939”.
Zygmunt Wielowiejski
Urodził się w 1963 roku we Wrocławiu, gdzie spędził pierwsze 26 lat swojego życia. W 1989 roku wyjechał za granicę, gdzie do tej pory żyje i pracuje.
Od przeszło 25 lat kolekcjonuje starą XIX-wieczną fotografię, zajmuje się także jej historią. Sam siebie nie nazywa jednak historykiem fotografii, a raczej po prostu jej wielbicielem. Z pewnością także jest gorącym zwolennikiem propagowania starej fotografii poprzez jej prezentowanie szerokiej rzeszy publiczności.
Od 20 lat jest członkiem Clubu Daguerre’a, międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego kolekcjonerów, historyków fotografii, a także niektóre muzea fotograficzne. W fachowych czasopismach „CD-Aktuell” i „Photo Antiquaria” oraz w periodyku Polskiej Akademii Nauk „Dagerotyp” zamieszczał artykuły i recenzje o tematyce historyczno-fotograficznej. Współorganizował wystawy tematyczne o XIX-wiecznej fotografii podróżniczej pt. Auf-Nahmen, w Gut Sandbeck, Hagen i Vechcie.
W 2005 roku wydał książkę pt. Japonia na starej fotografii. Współorganizował wystawy w Polsce (Wrocław, Książ, Lublin, Zielona Góra), na których prezentował japońską fotografię XIX-wieczną ze swoich zbiorów. W 2008 roku pokazał ponad sto XIX-wiecznych zdjęć z obszarów Azji na wystawie pt. Podróż na Wschód w warszawskim Muzeum Azji i Pacyfiku. We wrześniu 2008 roku ukazała się druga książka jego autorstwa pt. Gezeichnete Aufnahmen. Jest także członkiem Bremeńskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. Wraz z tym klubem organizował i uczestniczył jednocześnie w wystawach zbiorowych fotografii amatorskiej. Na wystawach w Jastrzębiu Zdrój i Wrocławiu pokazał kilkadziesiąt aktów sławnego fotografa emigracyjnego Walerego. W 2014 roku wydał kolejną książkę – album pt. Hermann Krone i inni. Wrocław na fotografii 1840-1900. W 2018 roku, wraz z Dorotheą Minkels wydał książkę Alexander von Minutoli der Gründer des 1 Kunstgewerbemuseums der Welt, w której zajął się aspektem fotograficznym dawnych zbiorów Minutolego.
Obecnie zajmuje się odtwarzaniem historii fotografii we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.