Jak wygląda dostęp do kolei w Powiecie Nyskim?

Urząd Transportu Kolejowego przygotował raport, w którym ocenił dostępność pasażerów do kolei na poziomie wszystkich powiatów w Polsce. Powiat Nyski mimo jednej z najwyższych w województwie liczby stacji ma jeden z najniższych poziomów wymiany pasażerskiej.
Kilka dni temu UTK opublikował raport „Wskaźnik wymiany pasażerskiej w powiatach w Polsce”. W raporcie oceniony został dostęp pasażerów do kolei w każdym z powiatów w kraju w 2021 roku. Autorzy wskazali, gdzie kolej jest częścią codziennego system transportowego, gdzie istnieje potencjał dla jej rozwoju oraz gdzie powinna nastąpić poprawa w funkcjonowaniu pociągów. W województwie opolskim dwa powiaty odpowiadają za ponad połowę wymiany pasażerskiej – 56%. Są to miasto na prawach powiatu Opole oraz powiat brzeski. W raporcie wskazano również, że w najgorszej sytuacji są mieszkańcy powiatu głubczyckiego, gdzie nie było żadnego dostępu do kolei.
Zgodnie z danymi zawartymi w raporcie, w powiecie nyskim znajdują się 22 stacje, na których zatrzymywały się pociągi. Najwięcej zatrzymań było na stacjach zlokalizowanych w gminie Nysa oraz Łambinowice. W samej Nysie pociągi w ciągu doby zatrzymywały się ponad 30 razy. Pod tym względem nasz region znajduje się na drugim miejscu w województwie. Ustępuje jedynie powiatowi opolskiemu. Jednak w naszym powiecie wskaźnik wymiany pasażerskiej jest trzecim najniższym w województwie. Średnia wielkość wymiany pasażerskiej na jednego mieszkańca kształtuje się w naszym powiecie na poziomie 3,6. W powiatach, które znajdują się na czele rankingu, liczba ta wynosi odpowiednio 24 i 17 na mieszkańca.