Jaka przyszłość czeka nyski Rynek?
W kwestii związanej z remontem nyskiego Rynku trzeba pogodzić interesy wszystkich mieszkańców – zarówno tych, którzy chcieliby jak największej liczby miejsc parkingowych, jak i tych którzy domagają się całkowitego usunięcia samochodów z serca miasta. Jaka przyszłość czeka nyski Rynek?
Rynek dla każdego czyli sztuka kompromisu
Wczoraj (15.05) w Urzędzie Miejskim w Nysie miała miejsce kolejna odsłona konsultacji społecznych związanych z planowanym remontem. Tym razem mieszkańcy jednak mieli inne plany, bowiem w gmachu przy ulicy Kolejowej stawiło się zaledwie 8 osób.
Mieszkańcy mają odczucie zabrania strefy rekreacji śródmiejskiej (budowa galerii w bloku śródrynkowym – red.) dlatego też wyznaczyliśmy trzy place w obrębie Rynku gdzie będzie można odpocząć. Na placach zostaną zamontowane kamienne ławki, które będzie można przearanżować i zmienić ich ustawienie w przypadku organizacji np. różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych.
Wiesław Półchłopek architekt
Nowe place zostaną wyznaczone przed Domem Wagi Miejskiej, nową galerią z pomnikiem Józefa Piłsudskiego oraz pomiędzy skrzydłami ratusza (drugie skrzydło ma stanąć na betonowym podeście – tzw. “Jacku Placku”). Przed biblioteką stanie również nowoczesna fontanna.
Po remoncie Rynek zostanie zamieniony w strefę zamieszkania – ten zabieg ma znacząco uspokoić ruch kołowy w sercu miasta wprowadzając ograniczenie prędkości do 20 km/h. Rozwiązanie jest istotne z punktu widzenia całego zagospodarowania najważniejszego nyskiego placu.
Ulice i chodniki mają zostać wykonane na jednym poziomie, a planowany remont z pewnością przyczyni się do znacznego zwiększenia ruchu pieszego. Dotychczas piesi omijali Rynek szerokim łukiem z wielu względów – tocząca się budowa, nadmierny ruch samochodowy, wszędzie zaparkowane auta oraz krzywe chodniki dopełniały smutnego krajobrazu.
Podczas spotkania z mieszkańcami ponownie podnoszony był temat ilości miejsc parkingowych, których w ostatecznym rozrachunku ubędzie w Rynku (pomijając oczywiście prywatną inwestycję związaną z budową galerii handlowej). Przyczyn jest kilka – po pierwsze więcej terenów zostanie przeznaczonych dla pieszych, a po drugie miejsca parkingowe są dziś wyznaczone w rejonach w których ich nie powinno być ze względu na przepisy. Regulacje w tym wypadku jasno odkreślają odległość 10 metrów od przejść dla pieszych, skrzyżowań i zakrętów.
Ponadto architekci biorący udział w konsultacjach zwracali uwagę na fakt, że w Rynku parkuje wielu pracowników pobliskich sklepów i punktów usługowych, którzy de facto zajmują miejsca swoim potencjalnym klientom.
800 lat miasta
W 2023 roku (a więc już niebawem!) Nysa będzie obchodziła 800-lecie nadania praw miejskich. Jeden z nowych akcentów, które ma pojawić się w Rynku to pomnik poświęcony księstwu nyskiemu. Obecnie na wizualizacji zawarto jedynie jego wersję roboczą.
Warto podziękować biskupom wrocławskim, którzy do 1810 roku (przejęcie majątków Kościoła przez Prusy) opiekowali się miastem. Pomnik planujemy umiejscowić przy ratuszu i umieścić tam cztery tablice, w języku: polskim, czeskim, niemieckim i po łacinie.
Tadeusz Pawlik architekt
Całość prac związanych z remontem śródmieścia ma zakończyć się do 2019 roku.