Które szczyty są prawdziwe?

Zabudowa ulicy Brackiej
Dziś ulica Bracka stanowi swoiste „okno czasu” do tego jak miasto dawniej wyglądało. Kamieniczki przy ulicy Brackiej szczęśliwie odbudowano pod zniszczeniach II wojny światowej. Jednak czy tak samo wyglądały przed wojną?
Śródmieście Nysy od czasów średniowiecza gęsto wypełniały kamienice mieszczańskie. Z biegiem czasu domy stawały się coraz wyższe i bogaciej zdobione. Dekoracja sgraffito, portale czy rozbudowane szczyty wieńczące elewacje.
Kamienica 2/4 (zielona), posiada trzyosiową elewację i rozbudowany szczyt, który został utrzymany w duch renesansu. Szczyt jest wypełniony płaskimi arkadami, ujętymi tzw. spływami wolutowymi. Podobne szczyty do 1945 roku widniały na innych domach mieszczańskich. Oczywiście takie rozwiązania czyli kalenicowy dach i szczyt od ulicy nie były jedynym wariantem (ale o tym kiedy indziej). Najstarsze zdjęcia datowane na ok. 1880 rok pokazują sąsiednią kamienicę nr 6, która od strony ulicy jest zwieńczona jedynie dachem.
W czasie odbudowy tego zespołu kamienic nadano tej nieruchomości nowy wyraz architektoniczny. Postanowiono tutaj dość dowolnie postawić nowe zwieńczenie. Było to częste rozwiązanie stosowane podczas odbudowy miast po zniszczeniach wojennych. Podobne rozwiązania zastosowano także na kilku innych kamienicach w centrum oraz na dworze biskupim.

Odbudowa śródmieścia – lata 50.