Muzeum Powiatowe – sprawdź aktualne wystawy czasowe
Obecnie w Muzeum Powiatowym w Nysie możemy oglądać trzy wystawy czasowe:
34. SALON Nyskiej Grupy Artystycznej
Wystawa czynna: 26.05.2024 – 1.09.2024
Kuratorka wystawy: Monika Kamińska
Wernisaż: Fotorelacja
Tekst Lorem ipsum stosowany jest jako wypełniacz w przemyśle poligraficznym. Ideą jego wykorzystania jest skupienie czytelnika nad wizualną warstwą tekstu, jego krojami, celem jest odwrócenie uwagi od treści.
Tekst, który składa się z łacińskich i quasi-łacińskich wyrazów wzorowany jest na fragmencie traktatu, który sięga znacznie głębiej, niż powierzchowność. Tekst-wypełniacz wzorowany jest na dziele Cycerona „O granicach dobrai zła”. Czym zatem jest treść obrazu i jakie jest jego znaczenie?
Czy sztuka uwodzi pięknem czy przytłacza treścią?
Szczęściem jest być „poliglotą” i czytać dwa konteksty.
Agnieszka Kamińska
Hełm nyski – archeologiczny unikat
Wystawa czynna: 18.05.2024-29.09.2024
Opiekunowie: Mariusz Krawczyk, Krzysztof Dobrzański, Karolina Gołuszko
Wystawa została stworzona z myślą o tegorocznej Nocy Muzeów, która w naszym przypadku przybrała miano rycerskiej. Jej przewodnim zabytkiem był średniowieczny hełm – przyłbica znaleziony na początku 2022 r. w trakcie badań archeologicznych przy ul. Kramarskiej w centrum Nysy. Na jego podstawie została wykonana pełna i wierna kopia, która także prezentowana jest na ekspozycji, jako przeciwwaga dla uszkodzonego i zdeformowanego oryginału liczącego około 600 lat. Z racji na unikalny charakter hełmu zdecydowaliśmy się nie ograniczać do prezentacji go jedynie w trakcie Nocy Muzeów. Uzupełnieniem ekspozycji są elementy zbroi rycerskiej, które na co dzień przechowywane są w magazynie. Nie mogło także zabraknąć epokowej broni – tu wybór padł na topory oraz groty strzał pochodzące z badań archeologicznych przy ul. Piastowskiej. Całość ekspozycji tworzy przekrój bojowego wyposażenia, które na pewnym etapie historii należało do mieszkańców Nysy
Koraliki i hafty. Torebki i inne akcesoria ze zbiorów Muzeum Powiatowego w Nysie
Wystawa czynna: 4.06.2024 – 1.09.2024
Opiekun wystawy: Maria Frańczak
Robótki ręczne obok rysunku, szycia, grania na instrumentach, czy śpiewu stały się obowiązkowym zajęciem panien i pań z dobrych domów w XIX wieku. Uczyły cierpliwości, pracowitości i podążania za wzorem. Były elementem wykształcenia kobiet i dobrego wychowania. Popularne wówczas stały się wzorniki – osobne publikacje poświęcone robótkom ręcznym. Od lat 40. XIX wieku do damskich czasopism np. do Bluszczu na ziemiach polskich dołączano wzory haftów, co spowodowało ich łatwą dostępność. XIX wiek aż do II wojny światowej to czas masowego zdobienia haftem poduszek, makat, chusteczek, ale też elementów ubiorów (np. kołnierzy, mankietów) i akcesoriów takich jak etui, portfele, czy torebki. Przedmioty te miały być piękne i użyteczne.
W zbiorach Muzeum Powiatowego w Nysie znajdują się przykłady haftowanych robótek, które być może były prezentem albo jedynie rozrywką wykonywaną w wolnym czasie. Wśród tekstyliów znaleźć można przedmioty zdobione szklanymi paciorkami, które były szczególnie modne i luksusowe w okresie biedermeieru (1815-1848), np. torebkę w typie réticule (ściąganego woreczka). Oprócz tego Muzeum posiada sakiewkę pończochową na monety, czy zbiór szarf do dzwonków do dzwonienia po służbę. Nietuzinkowym przykładem robótki ręcznej jest haftowany jedwabiem obrazek przedstawiający ptaki. Podpisała się na nim autorka robótki – Caroline Nikisch.