Nie musisz jechać do ZUS-u, żeby załatwić sprawę. Skorzystaj z e-wizyty

Sprawę w ZUS-ie możesz załatwić bez wychodzenia z domu. Jak? Dzięki darmowej e-wizycie czyli wideorozmowie z pracownikiem Zakładu. Z tej formy kontaktu w minionym roku skorzystało prawie 2700 mieszkańców Opolszczyzny.
Bez kolejki, sam na sam z ekspertem
Kiepska pogoda, choroba, urlop, wyjazd za granicę – to nie muszą być przeszkody, żeby załatwić indywidualną sprawę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wystarczy dostęp do internetu, laptop bądź smartfon i trochę chęci.
– E-wizyty czyli rozmowy z doradcami ZUS-u za pomocą internetu uruchomiliśmy jesienią 2020 roku i to rozwiązanie nadal znakomicie się sprawdza. W minionym roku z doradcą ZUS-u rozmawiały w ten sposób dokładnie 2693 osoby z naszego regionu. Tym kanałem, po okazaniu dowodu osobistego i weryfikacji tożsamości można załatwić swoją indywidualną sprawę w ZUS-ie – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
W ostatnim roku mieszkańcy województwa opolskiego najczęściej rozmawiali na odległość o emeryturach i rentach krajowych oraz potwierdzeniu profilu na PUE/eZUS oraz świadczeniach dla rodzin. Najrzadziej wybierali kwestie ulgi i umorzeń w ZUS.
Najwięcej rozmów „przez kamerkę” pracownicy opolskiego ZUS-u przeprowadzili w styczniu i lutym minionego roku, bo niemal 540. Sporo klientów połączyło się też w lipcu – 273 oraz październiku, bo 256. Najmniej e-wizyt mieszkańcy regionu zarezerwowali w sierpniu – 176.
O rencie wdowiej też porozmowiasz
Bezpośrednia rozmowa z pracownikiem ZUS-u przez internet to dobry pomysł dla osób zainteresowanych rentą wdowią. Można oszczędzić czas i pieniądze na podróż, a rozmawiając
z doradcą emerytalnym siedząc wygodnie w domu dowiesz się tego samego co na sali obsługi klientów.
– Być może część osób, które chcą poznać zasady dotyczące renty wdowiej nie korzysta biegle z komputera, ale mogą poprosić o pomoc w umówieniu wideorozmowy kogoś z bliskich, a nawet upoważnić do rozmowy któregoś z członków rodziny. Można korzystać z e-wizyty w imieniu innej osoby, jeśli do ZUS-u wpłynęło pełnomocnictwo do reprezentowania. Czy przykładowo można pomóc babci porozmawiać z pracownikiem ZUS-u w formie e-wizyty? Jeśli jesteś opiekunem prawnym lub faktycznym to jak najbardziej. Na etapie rejestracji wystarczy zaznaczyć, że będziesz uczestnikiem spotkania – wyjaśnia Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS-u w regionie.
Kilka kliknięć i jesteś w ZUS-ie
Umówienie się na wizytę online w ZUS-ie jest proste i wymaga tylko kilku prostych czynności. Wystarczy wejść na stronę www.zus.pl i tam kliknąć w zakładkę Wizyta w ZUS a następnie
w komunikat Umów się na wideorozmowę z pracownikiem placówki ZUS.
Do wyboru jest aż 6 tematów:
- Emerytury i renty krajowe, Świadczenia wspierające, Renta wdowia
- Emerytury i renty międzynarodowe
- Zasiłki i zwolnienia lekarskie
- Firmy i pracownicy
- Potwierdzenie profilu PUE/eZUS i świadczenia dla rodzin (np. 800+)
- Ulgi i umorzenia
Po wybraniu zakresu rozmowy pojawi się pole do wpisania kodu pocztowego właściwego dla miejsca zamieszkania. To po to, żeby połączyć cię ze specjalistą z twojego oddziału ZUS. W kolejnym polu pojawi się kalendarz z roboczymi dniami bieżącego miesiąca oraz godzinami w których można zamówić połączenie. W kolejnym kroku należy wypełnić swoje dane osobowe oraz podać nr telefonu i adres e-mail na który ZUS wyślę link do połączenia w zadeklarowanej dacie i wybranej godzinie. Dalej wystarczy już tylko kliknąć w pole Potwierdzam rezerwację. Na wskazany przez klienta numer telefonu dotrze SMS z przypomnieniem o zarejestrowanej konsultacji oraz e-mail z linkiem do łączenia. Jeśli podczas rozmowy chcesz uzyskać informacje o swoich danych w ZUS zostaniesz poproszony o okazanie dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości.
Plusem e-wizyty jest to, że można ją zamówić i przeprowadzić z każdego miejsca gdzie jest internet. Ponadto na laptopie czy smartfonie lub innym urządzeniu nie trzeba instalować żadnych aplikacji. Wystarczy, żeby urządzenie miało aktywną kamerę i sprawny mikrofon.
Na konsultację z pracownikiem ZUS-u można umówić się również w języku migowym PJM w sprawie zasiłków oraz emerytur i rent. Podczas rezerwacji wystarczy wskazać opcję Wybierz w-wizytę w języku migowym (PJM).
Zamówiłeś, a nie skorzystasz? Anuluj spotkanie
Jeśli zamówiłeś wideorozmowę z doradcą ZUS, a zmieniłeś plany i nie będziesz mógł jej podjąć, to możesz anulować to wydarzenie, tak by nie blokować terminu innym klientom. Wystarczy, że klikniesz w link Zrezygnuj z e-wizyty. Link jest w wiadomości potwierdzającej rejestrację.
– Bardzo cenimy, że tak wiele osób z województwa opolskiego wybiera „internetową” opcję załatwienia spraw w ZUS-ie i korzysta z rozmowy z naszymi doradcami. Jeśli jednak ktoś ma zamiar zrezygnować z połączenia, a jest w stanie odwołać spotkanie korzystając ze strony internetowej Zakładu, to niech to zrobi. W ten sposób zwalnia terminy innym klientom, a przez to jesteśmy w stanie obsłużyć więcej osób. Tylko w 2024 roku aż 1098 zamówionych rozmów nie doszło do skutku, bo nie zostały rozpoczęte przez klientów, którzy dokonali rezerwacji – wyjaśnia Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w regionie.
Sebastian Szczurek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa opolskiego





