Osocze bogatopłytkowe – kompedium wiedzy

Osocze bogatopłytkowe to substancja pozyskiwana bezpośrednio z krwi autologicznej danego pacjenta. Krew zazwyczaj pobierana jest przy wykorzystaniu specjalnego zestawu zabiegowego, a następnie poddawana separacji oraz odwirowaniu. Preparat przede wszystkim wykazuje dobroczynny wpływ na ogólną kondycję skóry, efektywnie usprawnia proces rewitalizacji tkanek, a także regeneruje niektóre narządy. Przy jakich zabiegach medycyny estetycznej stosuje się osocze bogatopłytkowe i jakie są wskazania do wykonania kuracji?
Osocze bogatopłytkowe – co to właściwie jest?
Osocze bogatopłytkowe jest koncentratem płytek krwi otrzymywanym z pobranej wcześniej krwi pacjenta. W porównaniu do fizjologicznego, naturalnego osocza wyróżnia się zwiększonym stężeniem płytek krwi. To właśnie one zawierają ponad sześćdziesiąt cennych substancji, które są niezbędne do skutecznej regeneracji tkanek oraz przebudowy naczyń. Biostymulujący efekt wynikający z zastosowania osocza bogatopłytkowego wykorzystywany jest w chirurgii, diabetologii czy ortopedii. Ogromną rolę pełni też jednak w medycynie estetycznej. Zabiegi przy użyciu osocza bogatopłytkowego pomagają bowiem wyraźnie odnowić i zrewitalizować tkanki, wygładzić zmarszczki mimiczne oraz poprawić jędrność skóry.
Jakie efekty daje zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego?
Terapia osoczem bogatopłytkowym zapewnia widoczną odnowę skóry i ogólną poprawę jej kondycji. W dużym stopniu wzmacnia elastyczność skóry, gęstość oraz napięcie. Ponadto zabieg pomaga doskonale zrewitalizować tkanki, przywrócić funkcje fizjologiczne komórek, a także ujednolicić koloryt cery. Fałdy i drobne zmarszczki zostają znacząco wygładzone i mniej widoczne, dzięki czemu pacjenci cieszą się młodszym wyglądem. Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego przeprowadzany jest również w celu aktywnej przebudowy włókien kolagenowych oraz poprawy ukrwienia skóry. Okaże się też przydatny w trakcie rekonwalescencji i przyśpieszania procesów gojenia się ran po bardziej inwazyjnych zabiegach medycyny estetycznej. Terapię osoczem zaleca się również pacjentom borykającym się z łysieniem.
Wskazania do zabiegu osoczem bogatopłytkowym
Zabiegi wykorzystujące osocze bogatopłytkowe przeznaczone są głównie dla osób, które chcą poprawić kondycję skóry, zrewitalizować tkanki oraz uzyskać młodszy wygląd. Wśród najczęstszych wskazań do wykonania kuracji wymienia się:
- zmarszczki i fałdy;
- zapadniętą skórę;
- niejednolity koloryt cery;
- brak napięcia, wiotkość i zmęczenie skóry;
- zmniejszoną gęstość skóry;
- widoczne blizny (m.in. potrądzikowe, poparzeniowe);
- rozstępy;
- kurze łapki oraz cienie pod oczami;
- pierwsze oznaki starzenia się skóry;
- łysienie;
- przyśpieszenie regeneracji i gojenia ran po operacjach plastycznych lub zabiegach medycyny estetycznej.
Przeciwwskazania do stosowania osocza
Terapia osoczem bogatopłytkowym jest w pełni bezpieczna ze względu na wykorzystywanie krwi pobieranej bezpośrednio od pacjenta. Nie istnieje więc żadne ryzyko wystąpienia alergii czy nietolerancji. Niestety, niektóre choroby bądź dolegliwości mogą wykluczyć z możliwości przystąpienia do zabiegu. Należą do nich:
- choroby krwi;
- nowotwory;
- ostre i przewlekłe zakażenia;
- stany zapalne skóry;
- choroby autoimmunologiczne;
- leczenie antykoagulantami;
- aktywny wirus opryszczki;
- ciąża oraz karmienie piersią.
Rezultaty zabiegów wykorzystujących osocze bogatopłytkowe widoczne są już po około miesiąca od przeprowadzenia terapii. Ze względu na dużą skuteczność preparatu i niską inwazyjność kuracja osoczem bogatopłytkowym uznawana jest obecnie za jeden z najefektywniejszych zabiegów regeneracyjnych na skórę.