NYSA INFO

Top Menu

  • Strona główna
  • Kontakt
  • O nas
  • bizneskontakt.pl
  • E-recepta.net

Main Menu

  • Info
  • Inwestycje
  • Komunikacja
  • Na sygnale
  • Kultura
  • Sport
  • Z regionu
    • Otmuchów
    • Paczków
    • Głuchołazy
  • Reklama
  • Strona główna
  • Kontakt
  • O nas
  • bizneskontakt.pl
  • E-recepta.net

logo

  • Info
    • "Powiat Nyski - Tu i Teraz" mł. asp. Janina Kędzierska

      26 czerwca 2026
      0
    • Upał i opóźnienia pociągów

      26 czerwca 2026
      0
    • Paczków otwiera basen

      26 czerwca 2026
      0
    • Nyska Kronika Filmowa - odc. 548

      26 czerwca 2026
      0
    • Ostrzeżenie 3. stopnia

      26 czerwca 2026
      0
    • Poznaj nyskie forty

      26 czerwca 2026
      0
    • TEST-MECZ do drużyny Młodzika

      26 czerwca 2026
      0
    • Nysa w kolorze - 1972 rok

      25 czerwca 2026
      0
    • Burmistrz z wotum od radnych

      25 czerwca 2026
      0
  • Inwestycje
    • Kolejny zabytek w remoncie

      25 czerwca 2026
      0
    • Czy linia 288 Nysa-Brzeg doczeka się remontu?

      23 czerwca 2026
      0
    • Technologia ponownie odmawia współpracy

      22 czerwca 2026
      0
    • Kładka już jest

      19 czerwca 2026
      0
    • Skwer Bożogrobców na finiszu

      17 czerwca 2026
      0
    • Do kiedy potrwa remont Parku Miejskiego?

      17 czerwca 2026
      0
    • Drogowcy rozpoczną kolejny front robót

      16 czerwca 2026
      0
    • Zapomniana droga doczeka się remontu

      16 czerwca 2026
      0
    • Seniorzy zyskają nową przestrzeń

      15 czerwca 2026
      0
  • Komunikacja
    • Uwaga - mogą wystąpić problemy na kolei

      25 czerwca 2026
      0
    • Czy linia 288 Nysa-Brzeg doczeka się remontu?

      23 czerwca 2026
      0
    • MZK - będą zmiany w kursowaniu autobusów

      23 czerwca 2026
      0
    • Ile osób korzysta z Centrum Przesiadkowego w Nysie?

      17 czerwca 2026
      0
    • Będzie łatwiej zaparkować?

      15 czerwca 2026
      0
    • Kolejowa podróż do przeszłości

      15 czerwca 2026
      0
    • O której godzinie odjedzie autobus? Tablice ponownie działają

      12 czerwca 2026
      0
    • Utrudnienia dla kierowców. Odcinek drogi Biała Nyska - Siestrzechowice czasowo zamknięty

      12 czerwca 2026
      0
    • Uwaga kierowcy! Czasowa zmiana organizacji ruchu

      11 czerwca 2026
      0
  • Na sygnale
    • Kierowcy z promilami w rękach Policji

      24 czerwca 2026
      0
    • Przekroczenie prędkości i mandaty

      22 czerwca 2026
      0
    • Sportowa rywalizacja strażaków

      18 czerwca 2026
      0
    • Przekroczona prędkość i promile

      17 czerwca 2026
      0
    • Autobusy do kontroli!

      15 czerwca 2026
      0
    • Płonie kamienica w centrum Nysy

      11 czerwca 2026
      0
    • Kolejna akcja ratunkowa na Jeziorze Nyskim

      9 czerwca 2026
      0
    • Fałszywy "lekarz" wyłudził pieniądze

      9 czerwca 2026
      0
    • Trzy zgłoszenia, trzy jednostki potrzebujące pomocy

      8 czerwca 2026
      0
  • Kultura
    • Poznaj nyskie forty

      26 czerwca 2026
      0
    • Wiolonczeliści ponownie zagrają w Nysie

      25 czerwca 2026
      0
    • Nabożeństwo w intencji Ojczyzny w Bazylice św. Jakuba i św. Agnieszki w ...

      25 czerwca 2026
      0
    • Premiera filmu dokumentalnego „Zagubieni” w Nysie

      23 czerwca 2026
      0
    • Biblioteka na wakacje

      23 czerwca 2026
      0
    • Spotkanie autorskie w czytelni

      22 czerwca 2026
      0
    • Dom Wagi Miejskiej w niecodziennym wydaniu

      20 czerwca 2026
      0
    • „Śmierć przychodzi nawet latem”

      19 czerwca 2026
      0
    • Odkryj piękno nyskich kamienic

      18 czerwca 2026
      0
  • Sport
    • TEST-MECZ do drużyny Młodzika

      26 czerwca 2026
      0
    • Historyczny sukces siatkarzy z SP3

      23 czerwca 2026
      0
    • Ponad 200 uczestników rowerowego rajdu

      22 czerwca 2026
      0
    • Kąpielisko Frajda - lada moment rusza sezon

      22 czerwca 2026
      0
    • Gość NysaInfo.pl 22.06 - Kamil Gołdyn

      22 czerwca 2026
      0
    • Akademia KS Polonia Nysa prowadzi nabór do drużyn młodzieżowych

      22 czerwca 2026
      0
    • Bartosz Kurek z nagrodą!

      17 czerwca 2026
      0
    • Klub karate w starostwie

      17 czerwca 2026
      0
    • Ruszyły zapisy

      17 czerwca 2026
      0
  • Z regionu
    • Dlaczego historia lokalna jest ważna dla mieszkańców?

      Dlaczego historia lokalna jest ważna dla mieszkańców?

      26 czerwca 2026
      0
    • Paczków otwiera basen

      26 czerwca 2026
      0
    • Burmistrz z wotum od radnych

      25 czerwca 2026
      0
    • W Otmuchowie mają powstać nowe mieszkania

      25 czerwca 2026
      0
    • Więcej patroli Policji na wakacje w Głuchołazach

      25 czerwca 2026
      0
    • XII Aeropiknik - Balonowy Puchar Polski w Paczkowie

      25 czerwca 2026
      0
    • V Zjazd Pojazdów Służb Mundurowych

      23 czerwca 2026
      0
    • Powitanie Lata w Paczkowie czyli kolorowy festyn dla dzieci

      23 czerwca 2026
      0
    • Ponad 200 uczestników rowerowego rajdu

      22 czerwca 2026
      0
    • Otmuchów
    • Paczków
    • Głuchołazy
  • Reklama
  • “Powiat Nyski – Tu i Teraz” mł. asp. Janina Kędzierska

  • Upał i opóźnienia pociągów

  • Dlaczego historia lokalna jest ważna dla mieszkańców?

  • Paczków otwiera basen

  • Nyska Kronika Filmowa – odc. 548

InwestycjeKomunikacjaWiadomości
Home›Inwestycje›Piotr Bobak o inwestycjach: Sądzę, że nowy most mógłby powstać w ciągu 5 lat

Piotr Bobak o inwestycjach: Sądzę, że nowy most mógłby powstać w ciągu 5 lat

By Tomek P
4 kwietnia 2024
773
0
Udostępnij!

Sądzę, że most mógłby powstać w ciągu 5 lat, mógłby zostać wybudowany – powiedział nam o planach związanych z trzecim mostem sekretarz miasta Piotr Bobak. Z politykiem rozmawialiśmy również o kończącym się remoncie stadionu Polonii, inwestycjach oraz funduszach europejskich. 

 

NysaInfo.pl: Mamy kwiecień, jesteśmy w przededniu wyborów samorządowych, ale nie tylko wyborami człowiek żyje. Prace przy stadionie Polonii na ulicy Sudeckiej są już w zasadzie na finiszu. Jak to wygląda w tej chwili?

Piotr Bobak, sekretarz miasta: Tak, finalizujemy tę inwestycję. Modernizacja stadionu rozpoczęła się w zeszłym roku, a jej zakończenie przewidujemy do końca kwietnia. Prawdopodobnie od połowy maja będziemy mogli z tego obiektu korzystać. Myślę, że szczególnie nie mogą się tego doczekać biegacze. Środowisk lekkoatletycznych jak zawsze podkreślam, jest sporo w Nysie i na pewno będą się cieszyć z nowej bieżni tartanowej. Dodam jeszcze, że przedłużyliśmy nieco terminy realizacji tej inwestycji, ponieważ wykonawca napotkał niespodziewane prace. Musiał wywieźć sporą ilość gruzu i ziemi, przez co ten termin zakończenia inwestycji został nieco przedłużony.

Jednak patrząc realnie, to sądzę, że w połowie maja tak jak wcześniej wspomniałem, będziemy korzystać już z tego obiektu. Niezmiernie mnie to cieszy, bo jest to bardzo nowoczesna inwestycja, a do tego pięknie się komponuje z halą widowiskowo-sportową. Można stwierdzić, że przy ulicy Sudeckiej powstało centrum sportowe. Mamy tam halę, stadion, bieżnię lekkoatletyczną. W okolicy powstają 2 korty tenisowe, które są już na ukończeniu. Mamy także boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią, które w zasadzie jest non stop wykorzystywane, co bardzo mnie cieszy.

 

Jak będzie działać ten obiekt po otwarciu? Załóżmy, że jeśli ktoś chciałby pójść pobiegać na bieżni w godzinach wieczornych, to czy będzie mieć taką możliwość?

Od samego początku mówiłem o tym, że bieżnia powinna być otwarta dla wszystkich, którzy chcą z niej korzystać i na pewno będę dążyć do tego, żeby tak było. Myślę, że to się uda. Obiekt na pewno będzie monitorowany, więc będzie pod stałą opieką i nadzorem. Nie sądzę, żeby była jakaś przeszkoda, aby móc korzystać z niego nawet w godzinach wieczornych. Będę do tego dążyć, żeby tak było i żeby ta bieżnia była dostępna dla wszystkich i w zasadzie o każdej porze.

 

Wspomniał pan o kortach tenisowych. Będą to korty trawiaste czy ze sztuczną nawierzchnią?

Będą to dwa korty ze sztuczną nawierzchnią. Ta inwestycja jest ukłonem w stronę tych środowisk, które uprawiają tę dyscyplinę. Kiedyś na tym terenie funkcjonowały takie korty, chcieliśmy do tego wrócić. Myślę, że one również będą chętnie użytkowane.

 

Zamierzacie kontynuować wymianę opraw świetlnych w mieście?

Tak, od kilku lat prowadzimy taką politykę. Aktualnie wymieniamy te obwody, które pochłaniają najwięcej energii. W tamtym roku udało nam się między innym wymienić oprawy świetlne na ulicy Sudeckiej. Pobierają one znacznie mniej prądu, a to przełożyło się już na realne oszczędności. Jeśli dobrze pamiętam, to wygenerowaliśmy już oszczędności w kwocie blisko 300 tysięcy złotych, więc są to środki, które można wykorzystać na inne działania. Będziemy sukcesywnie wymieniać oświetlenie, a jeżeli się pojawi projekt czy dostępność jakichś środków zewnętrznych na ten cel to na pewno też powtórzymy taki wniosek.

 

Czyli w efekcie można uznać, że za kilka lat nakłady na ten cel się zwrócą?

Taki jest plan, żeby wymienić wszystkie te oprawy, tam, gdzie jesteśmy właścicielem (Gmina Nysa – przyp. red). Oczywiście pozostaje pytanie co zrobić z  majątkiem Tauronu no, bo to jest duży problem. Być może wejdziemy w jakąś współpracę z tą spółką, ponieważ, to oświetlenie trzeba wymieniać, bo generuje ono naprawdę duże koszty. Mówimy tutaj o kwocie kilku milionów złotych rocznie. Idziemy w tym kierunku, żeby było nowocześnie i tanio.

 

Jakiś czas temu rozmawialiśmy na temat przetargów na remonty dróg. Był spory problem z firmami, a kwoty od wykonawców o wiele przewyższały te proponowane zarówno przez gminę, jak i powiat. Te kosztorysy były mocno niedoszacowane albo ceny były mocno zawyżone. Jak sytuacja wygląda na chwilę obecną?

Tych zadań w tym roku jest sporo. To kilkanaście zadań drogowych, wyjaśnię od razu, dlaczego to właśnie drogi. Wynika to z tego, że mamy już domknięte wszystkie zadania strategiczne, takie jak zbrojenie strefy przemysłowej, budowę hali sportowej, remont Centrum Przesiadkowego, remont śródmieścia, inwestycje w oświatę i całą infrastrukturę oświatową. Powstają również nowe mieszkania, więc teraz skupiamy się na inwestycjach drogowych. Burmistrz o tym ostatnio dużo mówi – kilkanaście inwestycji drogowych jest w toku. Kampania się toczy, a życie codzienne też funkcjonuje i my też pracujemy.

Inwestycje drogowe są realizowane. Na przykład mamy takie inwestycje w Nysie jak, chociażby droga na ulicy Kmicica. Za chwilę będzie oddany plac budowy. Przypomnę, że byliśmy po postępowaniu przetargowym, ale jeden z wykonawców odwołał się do Krajowej Izby Odwoławczej. Finalnie wygraliśmy ten spór, za chwilę wejdzie na ten odcinek drogowy wykonawca i rozpocznie się pierwszy etap realizacji tej inwestycji. W piątek (5.04 – przyp. red.) podpisujemy umowę na duże zadanie, które wygrała firma Adamietz. Będzie to kilka dróg w sołectwach i w mieście. Jednym z takich ważnych zadań w Nysie, które będzie realizowane jest na pewno kontynuacja inwestycji na ulicy Żwirki i Wigury i to za chwilę się wydarzy.

W tym pakiecie mamy również ulicę Lazurową, która też wymaga, aby ją wybudować, bo są tam naprawdę trudne warunki. Mamy wysoki poziom wód gruntowych, więc ten teren trzeba odwodnić i to za chwilę się wydarzy. Mamy także drogi w mieście takiej jak ta na ulicy Stanisława Witkiewicza, a także Tadka Jasińskiego, gdzie zaczyna się pierwszy etap budowy drogi. Tych inwestycji jest sporo. Pamiętajmy również, że Gmina Nysa to nie tylko miasto, ale również 26 sołectw. Krótkie odcinki drogowe realizujemy w Wyszkowie Śląskim, Jędrzychowie, Hajduka Nyskich, Głębinowie, Konradowej oraz Kępnicy.

 

A co z inwestycją w Kopernikach?

W Kopernikach nie wyszło nam trochę postępowanie przetargowe, dlatego powtarzamy je po raz drugi. Jest dość duża różnica między tą ceną, którą chcemy przeznaczyć na to zadanie a wartością ofert, które do nas wpłynęły. Aktualnie zastanawiamy się czy dołożyć środków finansowych.

Na pewno chcielibyśmy, żeby inwestycja w Kopernikach też została zrealizowana w tym roku. Dodam jeszcze, że przystąpiliśmy również do remontów bardzo mocno zdegradowanych dróg w mieście. To między innymi ulica Głowackiego na osiedlu wieżowców przy ulicy Kościuszki. Za chwilę ruszą tam prace remontowe. Jest to droga osiedlowa, która jest bardzo mocno zdegradowana. Na ulicy Jagiellońskiej będziemy remontować z kolei podjazd w stronę terenu gdzie, wielu przedsiębiorców prowadzi swoją działalność.

Jest tam stromy podjazd i mocno zdegradowana droga. Osobiście też cieszy mnie fakt, że przystępujemy do remontu dróg na ulicy Otmuchowskiej. To teren po byłej jednostce wojskowej. Swoje siedzimy ma tam wielu przedsiębiorców, którzy narzekają że ta infrastruktura drogowa jest mocno wyeksploatowana. Tam też rozpoczynamy pierwszy etap remontu.

 

Gmina jest już w zasadzie zdecydowana, na budowę nowego mostu w konkretnym miejscu. Możemy spodziewać się, że prace ruszą w tym roku? Jak wygląda harmonogram tego zadania?

W tym roku poznamy tak naprawdę koncepcję budowy mostu. My dzisiaj tak jak pan wspomniał, pracujemy w zasadzie nad jednym wariantem, jest to wariant, który mówi o tym, że ten most mógłby zostać postawiony w sąsiedztwie mostu kolejowego. Łączyłby on ulicę Bolesława Śmiałego i ulicę Mazowiecką z Aleją Wojska Polskiego po drugiej stronie rzeki i ulicą Grodkowską.

Zawsze powtarzam, że budowa samego mostu to nie tylko budowa samej przeprawy mostowej, ale też trzeba ten most powiązać z istniejącą infrastrukturą drogową. To bardzo duże przedsięwzięcie. Wartość tej inwestycji na dzisiaj szacuje się w sumie na około 100 milion złotych. My w tym roku będziemy mieli opracowane studium wykonalności budowy tego mostu. Poznamy wariant, który jest najbardziej ekonomiczny i najłatwiejszy w budowie.

To studium wykonalności jest na tyle jest cenne, że jeżeli wyłoniony wykonawca przystąpi do kolejnego etapu prac nad tym mostem to firma projektowa, która zajmie się tworzeniem dokumentacji projektowej i dokumentacji wykonawczej będzie mieć łatwiej, aby ten projekt zrealizować, dlatego że jesteśmy już po wszystkich uzgodnieniach. Między innymi jesteśmy już po uzgodnieniach z Wodami Polskimi. Za nami są również badania geologiczne, a także wstępna kalkulacja finansowa tego przedsięwzięcia. Prawdopodobnie będziemy jeszcze uzgadniać pewne rozwiązania z PKP bo jesteśmy w bliskim sąsiedztwie mostu kolejowego.

Prace projektowe powinny ruszyć w przyszłym roku. Dodam jednak, że my jako Gmina Nysa nie poradzimy sobie z tą inwestycją jeśli chodzi o finanse, bo taki most wraz ze strukturą przylegającą jest obecnie wart około 100 milionów złotych, więc z pewnością będziemy starali się sięgnąć po źródła zewnętrzne. Sądzę, że most mógłby powstać w ciągu 5 lat, mógłby zostać wybudowany. Na dzisiaj tak to wygląda i taki jest wstępny harmonogram.

 

Czy Gmina Nysa zmierza sięgnąć po środki z nowej perspektywy unijnej, a jeśli tak to o pieniądze, na jakie cele chcielibyście się starać?

Mocno się przygotowujemy do kolejnej perspektywy finansowej. Z resztą już pewne kroki zostały przez nas poczynione. Mamy przyznaną pulę w ramach Subregionu Południowego, w którego skład wchodzi 17 samorządów. Złożyliśmy już także wniosek dla Gminy Nysa, który dotyczy zakupu samochodów strażackich. Jego wartość to ponad 3 miliony złotych. Działamy w tej sprawie w partnerstwie z Gminą Pakosławice, Gminą Kamiennik oraz Gminą Otmuchów. Tam będziemy realizować te przedsięwzięcia, oczywiście jeśli otrzymamy środki finansowe, a to wydaje bardzo możliwe.

To świetny projekt, bo doposaża on jednostki OSP, które funkcjonują na terenie gminy. Mocno przygotowujemy się też do innych projektów. Będziemy chcieli znowu sięgnąć po pieniądze na remont Wieży Ziębickiej. Mamy także Zielony Ład i w jego ramach musimy dokonać nasadzeń drzew i rewitalizacji skwerów. Nasz pomysł jest taki, żeby przy realizacji tego zadania wyremontować  skwarek, który biegnie w sąsiedztwie ulicy Bielawskiej.

Zgodnie z założeniami powstaną tam nowe ścieżki pieszo-rowerowe, nowe alejki, będą także nowe nasadzenia. Sięgniemy również po fundusze z projektów niskoemisyjnych. Planujemy zakup nowego taboru autobusowego, a dokładnie 6 autobusów elektrycznych  dla spółki MZK Nysa. Chcielibyśmy również wyremontować ścieżki rowerowe w parku. Chodzi o ścieżkach rowerowe biegnących od alei Duńczyków w kierunku Parku Miejskiego, a dokładniej w stronę stawku Sekuta. To są projekty, do których w tej chwili się przygotowujemy, oczywiście tych działań, jest przed nami sporo, ale sądzę, że o tym opowiem już w najbliższym czasie.

 

 

Tagsinwestycjenowy mostPiotr Bobakwywiad

Related articles More from author

  • Paczków

    Gmina Paczków pozyskała 5 milionów złotych na budowę kanalizacji

    2 grudnia 2022
    By Tomek P
  • Wiadomości

    Kordian Kolbiarz – Będą dodatkowe pieniądze na inwestycje

    12 stycznia 2020
    By Tomek P
  • InwestycjeWiadomości

    P. Bobak – w przyszłym roku chcielibyśmy kompleksowo zamknąć remont śródmieścia i Rynku

    31 sierpnia 2020
    By Tomek P
  • InwestycjeKomunikacjaWiadomości

    Opóźnienia w remoncie centrum

    6 grudnia 2019
    By Tomek P
  • InwestycjeWiadomości

    Kilkaset nowych mieszkań w Nysie?

    11 marca 2023
    By Tomek P
  • InwestycjeOtmuchówWiadomościZ regionu

    Mieszkania w Otmuchowie. Jak postępuje nabór?

    21 lutego 2024
    By Tomek P
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Najnowsze informacje

  • “Powiat Nyski – Tu i Teraz” mł. asp. Janina Kędzierska
  • Upał i opóźnienia pociągów
  • Dlaczego historia lokalna jest ważna dla mieszkańców?
  • Paczków otwiera basen
  • Nyska Kronika Filmowa – odc. 548
  • Ostrzeżenie 3. stopnia
  • Jakie narzędzia ogrodowe Milwaukee wybrać do profesjonalnej pracy?
  • Poznaj nyskie forty

Prawa Autorskie

Wszystkie materiały zamieszczone w internetowym serwisie nysainfo.pl są wyłącznie opinią ich autorów. Serwis nysainfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. W razie wątpliwości co do legalności pochodzenia treści prosimy o kontakt. Wszelkie materiały (m.in. treści, elementy graficzne oraz kod strony) zawarte na tej witrynie nie mogą być zamieszczane na innych stronach, rozpowszechniane i wprowadzane do systemów gromadzenia danych bez uprzedniej zgody Autora.
  • Strona główna
  • Kontakt
  • O nas
  • bizneskontakt.pl
  • E-recepta.net
Ustawienia cookies

Używamy ciasteczek, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.

Więcej informacji na temat plików ciasteczka, których używamy, oraz możliwości ich wyłączenia znajdziesz w .

Powered by  Zgodności ciasteczek z RODO
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.

Ściśle niezbędne ciasteczka

Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.