Sołectwa pokonały miasto
Aż 3 z 4 zwycięskich projektów w tegorocznym Budżecie Obywatelskim zostało zgłoszone przez sołectwa, zostawiając miasto daleko w tyle. Jedynym pocieszeniem jest fakt, że Nyska Strefa Biegacza zebrała najwięcej głosów mieszkańców.
W Urzędzie Miejskim w Nysie miało miejsce uroczyste przekazanie czeków dla autorów zwycięskich projektów, którzy otrzymają kwotę 150 tysięcy złotych na ich realizację. Szybko rosnące płace na budowach i ceny materiałów budowlanych powodują, że dziś można wykonać znacznie mniejszy zakres prac niż jeszcze 2 lata temu.
Na pewno będą większe pieniądze (w przyszłych edycjach – red.). Ponadto planujemy, aby plany szkół były wspierane poza Budżetem Obywatelskim. Są to kwestie, którymi zajmują się już odpowiednie komisje.
Kordian Kolbiarz burmistrz Nysy
Jak dodaje włodarz miasta w przyszłych edycjach być może zostaną wprowadzone kategorie, z których następnie zostaną wyłonione zwycięskie projekty. W tym roku mieszkańcy postawili na sport i rekreację, a w całej inicjatywnie oddano ponad 16 tysięcy ważnych głosów. Dla sołectw były to kolejne wygrane z rzędu.
Podczas konferencji prasowej o swoich pomysłach mówił także Przewodniczący Rady Miejskiej – Paweł Nakonieczny:
Będziemy musieli się zastanowić czy nie zwiększyć puli zwycięskich projektów do 5. Tak, aby wprowadzić swego rodzaju “zabezpieczenie” gdzie 2 projekty byłyby realizowane na terenie sołectw, 2 w mieście, a 5-ty przypadłby najaktywniejszej grupie.
Paweł Nakonieczny: Przewodniczący Rady Miejskiej
Najwięcej głosów zdobył projekt z Nysy, a dotyczył utworzenia Nyskiej Strefy Biegacza.
Dziękujemy naszym uczniom i ich rodzicom oraz zawodnikom klubu szkolnego zbierali podpisy. Zrobili sporo kilometrów, które teraz przełożyły się na wygraną. Jest to już drugi projekt realizowany w naszej szkole w ramach Budżetu Obywatelskiego i mam nadzieję, że to nie koniec – wciąż mamy duży potencjał.
Tomasz Kołodziej nauczyciel wychowania fizycznego Szkoła Podstawowa nr 10 w Nysie