Straż Miejska przypomina o obowiązkach

Obraz Alehandra13 z Pixabay
Przy takiej pogodzie nietrudno o wypadek. Oblodzone chodniki, które nie są odśnieżone oraz posypane piaskiem są wyjątkowo niebezpieczne. Szczególnie na takie urazy narażone są osoby starsze.
Ośnieżanie chodnika to obowiązek, który wynika z ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku w gminach. Kto musi odśnieżyć chodnik przed domem? Właściciele nieruchomości czy gmina? Kwestię tę reguluje art. 5 ust. 1 pkt 4 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Tutaj przepisy są jasne i klarowne – zgodnie z tym przepisem właściciel nieruchomości jest zobowiązany do uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych bezpośrednio przy granicy jego nieruchomości.
Przypominamy o obowiązku usunięcia śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodnika przylegającego bezpośrednio do posesji. Śnieg należy odgarnąć w miejsce, w którym nie będzie utrudniał ruchu i nie będzie zagrażał pieszym, pojazdom oraz istniejącej zieleni z zachowaniem możliwości odpływu wody roztopowej do kanalizacji. Po usunięciu pokrywy śnieżnej, aby zminimalizować śliskość chodnika, można taki chodnik posypać piaskiem lub solą.
Straż Miejska w Nysie
Ponadto przepisy wyjaśniają jeszcze jedną kwestię – Niestety, nie ma tu znaczenia, czy zobowiązany jest w stanie podołać obowiązkowi odśnieżania chodnika przed domem, na przykład gdy jest to osoba starsza lub niepełnosprawna.
Z art. 117 Kodeksu wykroczeń wynika, że za nieodśnieżenie części drogi przeznaczonej dla ruchu pieszego właścicielowi grozi kara nagany lub grzywny w wysokości do 1,5 tys. zł.