ZUS dla przedsiębiorców: konto płatnika składek po nowemu – w eZUS

Platforma Usług Elektronicznych ZUS zmienia się w eZUS. Już w styczniu z nowej wersji popularnego e-urzędu ZUS skorzystają przedsiębiorcy. Interfejs będzie przejrzysty i przyjazny użytkownikowi.
– eZUS to będzie nie tylko nowa jakość w postaci intuicyjnego okna startowego, ale przede wszystkim szybki dostęp do najważniejszych informacji czyli salda z rozliczeniami z ZUS, informacji o zwolnieniach lekarskich swoich pracowników czy do wiadomości z ZUS. Zmiany i nowości w eZUS dla płatników składek planujemy wdrażać od połowy stycznia. Po wprowadzeniu zmian chcemy też uruchomić aplikację mobilną dla przedsiębiorców – – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
W eZUS przedsiębiorca będzie mógł przejść z okna startowego przejdą do swoich spraw w ZUS czy do katalogu usług. Nowy widok zastąpi kilka dotychczasowych oddzielnych zakładek. Będzie też mógł najbardziej potrzebne dla niego informacje poukładać według własnego uznania.
Składki i salda
Informacje o „Saldach i składkach” będą dostępne w jednym miejscu, co ułatwi wgląd do rozliczeń z ZUS. Ten widok będzie podzielony na 3 zakładki. W pierwszej będzie widoczne bieżące saldo i salda z poprzednich miesięcy, w pozostałych zakładkach znajdą się deklaracje składek (ZUS DRA) oraz informacje o należnych składkach i wpłatach.
Katalog usług
Dokumenty dostępne do złożenia przez płatnika przyporządkowane zostaną według nowych kategorii. W zakładce „Katalog usług” najczęściej wybierane przez klienta sprawy wyświetlą się jako podpowiedzi w sekcji „Wybrane dla ciebie”. Pozostałe sprawy będzie można wyszukać w danej kategorii – na liście lub korzystając z wyszukiwarki.
Sprawy płatnika składek
W zakładce „Sprawy płatnika” będą widoczne wnioski wysłane przez użytkownika, odpowiedzi na nie i inne pisma. Sprawy można filtrować ze względu na tematykę albo status.
W zakładce według tematyki znajdą się sprawy połączone w wątki. Klient zobaczy tam na jakim etapie jest sprawa, a jeśli pojawi się odpowiedź to zostanie ona wyświetlona pogrubioną czcionką. Każda sprawa będzie zawiera graficznie przedstawiony etap, prezentowany w postaci paska postępu.
W zakładce według statusu użytkownik znajdzie tradycyjny podział na dokumenty robocze, wysłane i otrzymane. W sekcji dokumentów roboczych na eZUS klient będzie mógł zaznaczyć wiele dokumentów różnego typu i wysłać je łącznie w ramach jednego procesu wysyłki. Dodatkowo w roboczych dokumentach klienci będą mogli skorzystać z wysyłki zbiorczej dokumentów, gotowych do podpisu i wysyłki z wszystkich kont do których mają dostęp.
Wiadomości
Nowy wygląd będzie miała sekcja „Wiadomości”, która będzie widoczna już na stronie startowej z informacją o nieodczytanych wiadomościach.
Inne będą nazwy dotychczasowych skrzynek odbiorczych. Zostaną podzielone na powiadomienia, korespondencję z Centrum Kontaktu Klientów ZUS i komunikaty. Nowa wiadomość wyświetli się pogrubioną czcionką.
W „Powiadomieniach” pojawią się wiadomości powiązane z subskrypcjami, zdarzeniami na portalu, np. o nowym dokumencie do odebrania.
Wnioski i kreatory
W eZUS dla płatnika wszystkie wnioski dostępne będą w nowej wizualizacji. Poprzez poszczególne kroki będzie prowadził kreator – przy każdej usłudze postęp procesu będzie widoczny na pasku.
Na końcu pojawi się jasna informacja o tym czy dokument został wysłany. Nowe kreatory będą miały podobną wizualizację i zachowają swoje najważniejsze funkcje.
e-ZLA i raporty
Zakładka „Lista” prezentuje w jednej tabeli e-ZLA oznaczone odpowiednimi statusami. Lista pozwoli na wygodne filtrowanie, sortowanie i zarządzanie kolumnami tabeli, aby móc dostosować widok do swoich potrzeb. W szczegółach e-ZLA widoczne będą powiązane ze sobą dokumenty e-ZLA oraz dostępne funkcje złożenia na podstawie tego e-ZLA formularzy zasiłkowych (Z-3, Z-3a, Z-3b i ZAS-12) lub wystąpienia o kontrolę e-ZLA (OL-2). Każde nowe zaświadczenie e-ZLA otrzyma status „Nowe (w drodze)” pojawi się na górze listy i będzie prezentowane pogrubioną czcionką. Na górze listy pojawią się również e-ZLA dla których zmienił się status.
Nową opcją będzie możliwość pobierania w raporcie e-ZLA danych o ZLA/K czyli dokumencie, który jest wystawiany przez lekarza orzecznika w sytuacji skrócenia okresu niezdolności do pracy.
Wizyty i e-wizyty
Portal eZUS umożliwi rezerwację wizyty w placówce ZUS, bądź e-wizyty, czyli wizyty przez Internet. Umówienie każdej z tych wizyt będzie miało formę intuicyjnego kreatora, a w pierwszym kroku będzie można wybrać typ wizyty, tj. wskazać, czy ma być to wizyta w wybranej placówce ZUS, czy wideorozmowa.
Sebastian Szczurek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa opolskiego





