Będzie można zobaczyć figury apostołów z kościoła św. Jakuba

W Muzeum Powiatowym w Nysie trwają przygotowania do wystawy “Świat Biskupów Wrocławskich Książąt Nyskich”. Placówka już intensywnie gromadzi pamiątki z przeszłości.
NysaInfo: Panie dyrektorze – trwają przygotowania do dużej wystawy poświęconej Nysie. “Świat Biskupów Wrocławskich Książąt Nyskich”, która zostanie zrealizowana z okazji 800-lecia naszego miasta. Wystawa monumentalna, która wciąż się rozrasta.
Edward Hałajko, Dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie: Wpadliśmy na pomysł wspólnie z zespołem pracowników muzeum, aby uczcić 800-lecie naszego miasta. I wówczas zrodziła się w naszych głowach koncepcja na wystawę “Świat Biskupów Wrocławskich Książąt Nyskich”. Pamiętajmy, że przez 800 lat, 600 lat było bardzo mocno związane z biskupami.
Ta działalność do dziś jest trwale widoczna. Mecenat sztuki, architektury był niezwykle wielki. Zbiory jakie mamy w naszym muzeum oraz w poszczególnych kościołach dają świadectwo tamtych czasów. Bardzo duża w tym zasługa biskupów właśnie.
Chcemy pokazać wystawę w przekroju tych kilkuset lat działalności dostojników kościoła. Gromadzimy obrazy, rzeźby oraz mnóstwo innych innych eksponatów, które nigdy nie były razem eksponowane. To będzie duża wystawa – jak duża? To wszystko będzie zależało od tego czy uda się nam pozyskać środki z Ministerstwa Kultury. Rozstrzygnięcie już w styczniu.
W muzeum już pojawiły się także wielkie rzeźby przedstawiające apostołów z kościoła św. Jakuba.
Sprawdziliśmy trzy figury z Muzeum Diecezjalnego w Opolu. Rzeźby te noszą ślady czasu, tego co działo się w mieście w 1945 roku. Jedyne zabiegi jakie zostały przy nich przeprowadzone to delikatnie oczyszczenie i uzupełnienie twarzy. Figury zawieszono podczas neogotyckiej przebudowy i znajdowały się na filarach także po wojnie.
Spoglądając na otaczające nas obrazy muszę powiedzieć, że oko się cieszy. Odnowione ramy, odrestaurowane płótna…
W naszych zbiorach mamy naprawdę dużo ciekawych rzeczy, które zostaną pokazane. Przeprowadzamy liczne zabiegi konserwatorskie w tym względzie. Ponadto ściągamy także eksponaty z Opola, Wrocławia oraz Czech. Trzeba pamiętać, że współczesna granica polsko-czeska przedzieliła dawne księstwo biskupów wrocławskich. Prace konserwatorskie trwają już od miesięcy. Na wystawie zaprezentujemy także z obraz z nyskiego carolinum.
Jesteśmy jeszcze na początku tej pracy. W pomieszczeniach gdzie organizowane były wystawy czasowe “składujemy” obecnie te dzieła sztuki. Szykujemy także katalog wystawy. Jestem pewny, że efekt będzie naprawdę duży.
Kiedy zatem otwarcie wystawy?
Ekspozycję otwieramy podczas majowej nocy muzeów i będzie ją można oglądać do końca przyszłego roku.
Dziękuję za rozmowę.
Również dziękuję.