Centrum ma stać się salonem Nysy
Nyskie śródmieście, które było zaniedbane przez lata w końcu doczeka się generalnego remontu. Kapitalny remont przejdą ulice: Piastowska, Kolejowa, Wrocławska, Celna oraz Rynek. Całość prac pochłonie kilkadziesiąt milionów złotych z czego aż 85% stanowić będzie zewnętrzne finansowanie.
Piastowska do Powiatu, reszta do Gminy
Starostwo Powiatowe, które zarządza ulicą Piastowską rozstrzygnęło przetarg na przebudowę tej ważnej miejskiej arterii. Prace już się rozpoczęły i są prowadzone przez firmę Pro-Tra Builiding sp. z o. o., z Wrocławia. Jedną z największych inwestycji związanych z remontem będzie przebudowa dotychczasowego parkingu usytuowanego w sąsiedztwie wieży ziębickiej.
Auta zostaną przeniesione do parkingu podziemnego, a w miejscu dotychczasowych miejsc postojowych zostanie utworzony deptak, który w naturalny sposób połączy się z istniejącym już z wybudowanym w 2010 roku ciągiem spacerowym wzdłuż ulicy Krzywoustego (tzw. ulica Zamknięta).
Wcześniej jednak drogowcy będą musieli przesunąć rondo, które dziś obiega gotycką więżę ziębicką w stronę Poczty Głównej. Po tej niewielkiej, ale znaczącej korekcie, XIV-wieczna wieża zostanie włączona do nowego deptaku. Władze Nysy od kilku lat przymierzają się remontu obiektu, która przez wiele lat stanowił jedyny punkt widokowy w centrum miasta. Obecnie ze względu na zły stan techniczny, obiekt musiał zostać zamknięty. Ruch turystyczny częściowo przejęła wieża wrocławska oraz wieża ratusza.
Parking na miejscu dawnej fosy

W miejscu parkingu ma być przedłużony deptak. Auta swoje miejsce mają za to znaleźć w podziemnym parkingu.
Prace przy parkingu podziemnym z racji tego, iż toczyć się będą w ścisłym śródmieściu zostaną połączone z badaniami archeologicznymi, których w ostatnim czasie w mieście było sporo. Od czasu lokacji miasta w XIII wieku w tym miejscu przechodziła wypełniona wodą fosa miejska, która stanowiła jeden z elementów średniowiecznego systemu obronnego. To miejsce będzie świetne dla archeologów – zaznacza Mariusz Krawczyk z Muzeum Powiatowego w Nysie, bowiem fosy często służyły zwyczajnie za śmietnik. Rzeczy, które kilkaset lat temu wydawały się bezwartościowe dziś mogą rzucić nowe światło na tego jak dawniej żyli mieszkańcy Nysy.
Zanim przystąpiono do głównych prac wzdłuż ulicy Piastowskiej wymieniono instalację kanalizacją, gazową oraz energetyczną. W związku z tą inwestycją Starostwo Powiatowe zakupi również nowe autobusy dla PKSu.
Pierwsze prace związane z remontem rozpoczną się 4 grudnia i od tego czasu kierowcy muszą liczyć się objazdami i początkiem utrudnień.
Centrum ma stanowić salon miejski
O tym, że Kordian Kolbiarz ma w planach generalny remont centrum, mówił już podczas kampanii wyborczej w 2014 roku. Centrum ma stanowić salon miejski do którego wszyscy będą chcieli zaglądać – deklarował kandydat. Prace miały ruszyć w 2015, a później 2016 roku. Ostatecznie nie udało się wówczas pozyskać środków na ten cel.
Przetarg ogłosimy jeszcze w tym roku – mówi Kordian Kolbiarz. Dopiero po rozstrzygnięciu będzie można na dobre ruszyć z pracami.
Przed Gminą Nysa, która odpowiada za remont ulicy Kolejowej, Wrocławskiej, Celnej i Rynku wielkie zadanie, które musi zostać zakończone do 2019 roku, w związku z czym tempo remontu ma być spore, a prace będą przeprowadzane etapami, tak aby nie paraliżować całego śródmieścia.
Niezwykle istotny przy tym remoncie będzie fakt, iż – wszystkie inwestycje będą się toczyły w myśl nowych zapisów „Kodeksu krajobrazowego”. Przepisy te w jasny sposób określają to jakie meble miejskie czy latarnie mogą być stosowane w danym miejscu. Takie rozwiązanie z pewnością przywróci ład i estetykę centrum miasta, w którym panuje chaos. W samym Rynku naliczono np. kilka różnych wzorów śmietników… Podobnie sprawa wygląda z oświetleniem. Ścisłe śródmieście Nysy to ponad 40 różnych rodzai latarni i ich opraw. Często bywa tak, że w ciągu jednej ulicy występuje aż kilka rodzai oświetlenia, ławek oraz koszy.
Miasto z nowym deptakiem
Oprócz nowych nawierzchni, latarni i mebli miejskich przewidziano utworzenie nowego deptaku, który zostanie utworzony w południowej części Rynku – od bazyliki aż do skrzyżowania z ulicą Bracką i Celną. Odpowiednie zagospodarowanie tego ternu z pewnością wynagrodzi mieszkańcom zabudowę części Rynku, którą właśnie prowadzi jeden z prywatnych przedsiębiorców. Ponadto takie rozwiązanie wpłynie pozytywnie na liczbę osób, które chciałby odwiedzić Rynek. Obecnie teren ten jest podzielony między: chodnik, parking, ulicę, pas zieleni i chodnik – takie nagromadzenie różnych płaszczyzn i powierzchni uniemożliwia przedsiębiorcom np. wystawienie ogródków kawiarnianych, których w Nysie jest jak na lekarstwo.
To nie koniec rewolucji, bowiem przez Rynek ponownie pojadą autobusy. Remontu jest finansowany w 85% z tzw. Programu Gospodarki Niskoemisyjnej, który zakłada ograniczenie ruchu kołowego. Na nową trasę, która będzie wiodła o przebudowanego dworca PKP i PKS przez ulicę Kolejową, Wrocławską, Rynek, Celną, Prudnicką aż do Centrum Handlowego przy ulicy Piłsudskiego wyjadą nowoczesne elektryczne autobusy, które oprócz zerowej emisji spalin będą ciche i wygodne. Co ważne – mają kursować co kilkanaście minut. Z racji finansowania projektu z Gospodarki Niskoemisyjnej przejazdy autobusami będą bezpłatne co z pewnością wpłynie na spore zainteresowanie tą trasą potencjalnych pasażerów. Pierwsze zmiany odczuli już kierowcy, bowiem od kilku miesięcy Gmina Nysa na terenie ulic przeznaczonych do remontu nie pobiera opłat za parkowanie.