Marek Rymarz – nadrabiamy zaległości w infrastrukturze sprzed 20 lat
W jakich kierunkach będzie się rozwijała Nysa? To główny temat naszej rozmowy z wiceburmistrzem Markiem Rymarzem.
NysaInfo: Przez ostatnie lata Nysa pod względem urbanistycznym rozwijała się w kilku kierunkach, ale było to głównie budownictwo jednorodzinne. Domy otulały Nysę niemal z każdej strony, ale te powstające nie szły w parze w miejską infrastrukturą – czy miasto już wie w jakich kierunkach będzie się dalej rozwijać?
Marek Rymarz: Tak. Gmina od dłuższego czasu miała przygotowane takie dokumenty. W tym zakresie niezwykle istotne są dwa dokumenty. Strategiczne dla mieszkańców. Pierwszy z nich to studium. Nie jest to akt prawa miejscowego, ale studium pokazuje w jaką funkcję będą pełniły w przyszłości dane tereny. Na studium nakłada się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Najważniejsza informacja jest taka, że miejscowy plan musi być zgodny z ustaleniami studium.
Jeśli studium wskazuje na danym terenie np. zabudowę mieszkaniową to plan definiuje jaka to będzie zabudowa. W tym momencie nie może się tam pojawić jakiś zakład, sport czy rekreacja. Bardzo proszę, aby mieszkańcy śledzili te dokumenty, które są dostępne online. Jeśli wpiszemy „System informacji przestrzennej Gminy Nysy” to możemy poprzeglądać te dokumenty w formie graficznej. Jeśli ktoś ma nieruchomość może podglądać co jest planowane do realizacji na tym obszarze.
Co w takim razie z obszarami, które nie mają takiego planu? Sporo mamy takich miejsc?
Pokrycie całej gminy to ok 80%, a stare plany podlegają aktualizacji. Obecnie opracujemy takie plany dla naszych sołectw, a wskaźnik ten jest jednym z wyższych w kraju. Już na początku kadencji określiliśmy harmonogram realizacji miejscowych planów. Chcielibyśmy ta kadencję zakończyć pokryciem planami w 100%.
Wyobraźmy sobie, że ktoś przymierza się do budowy domu. W którym kierunku będzie ta zabudowa szła?
Jeśli mówimy o budownictwie mieszkaniowym, jednorodzinnym to takim dużym rezerwuarem zasobów dla gminy będącej własnością gminy jest teren byłego poligonu. Obecnie opracowaliśmy projekt drogi zbiorczej, która skomunikuje to osiedle z ulicą Orląt Lwowskich. Ponadto zaplanowaliśmy tam też budownictwo wielorodzinne, które znacznie mocniej wykorzysta planowaną infrastrukturę.
Dużym niewykorzystanym placem była działka po byłym Transbudzie. Teren w pełni uzbrojony, skomunikowany, który można łatwo i szybko zabudować.
Na chwilę obecną nadrabiamy zaległości w budowie infrastruktury sprzed blisko 20 lat. Gmina zbyła ten teren dwie dekady temu, jednak nie powstała tam wówczas infrastruktura. Kolejnymi takimi obszarami gdzie te zaległości są duże jest Jędrzychów oraz tereny byłego poligonu.
Dziękuję za rozmowę.
Również dziękuję.