Na czym polega nauka czytania metodą Domana?
Na ogół dzieci zaczynają uczyć się czytać w wieku 6-7 lat. Jednak maluchy są często do tego gotowe już wcześniej. Zdaniem amerykańskiego fizykoterapeuty Glenna Domana początek nauki czytania powinien przypadać jeszcze przed ukończeniem piątego roku życia. Wówczas dzieci uczą się najchętniej. Początkowo metoda Domana była stosowana u maluchów z uszkodzeniami mózgu. Dzisiaj wykorzystuje się ją także w przypadku dzieci zdrowych.
Metoda Domana a nauka czytania
W Polsce metoda Domana jest kojarzona przede wszystkim z nauką czytania globalnego. Jej celem jest wykształcenie u bardzo małych dzieci umiejętności skupiania uwagi na bodźcach wzrokowych.
Jak można nauczyć dziecko czytać tą metodą? Maluchowi należy pokazywać słowa napisane czerwonymi literami na białej kartce. Pierwszego dnia pokazuje się mu jeden wyraz, wymawiając go głośno oraz przytrzymując kartkę w odległości około 50 cm. Jeśli dziecko skupi na nim wzrok, słowo należy powtórzyć. Za około 30 minut proces należy powtórzyć i tak kilkanaście razy dziennie.
Każdego dnia dziecku prezentowane jest inne słowo – aż do końca tygodnia. Potem przez miesiąc zestaw siedmiu wyrazów jest powtarzany. Później można przystąpić do nauki kolejnego zestawu wyrazów. Materiały pomocne w przypadku nauki czytania metodą Domana można znaleźć np. w ofercie wydawnictwa https://www.wczesnaedukacja.pl/.
O czym należy pamiętać, wykorzystując metodę Domana?
Początkowo mózg dzieci jest bardzo chłonny. Maluchy są w więc w stanie przyswajać informacje z dużą szybkością. Swego rodzaju zabawa w czytanie kształtuje zdolności językowe i komunikacyjne, a przy okazji pozwala na nawiązanie bliższej relacji z rodzicem bądź opiekunem.
Nauka powinna być świetną zabawą, a nie przykrym obowiązkiem. Dziecku ma kojarzyć się z czymś przyjemnym, ciekawym. Im bardziej do tego procesu entuzjastycznie nastawieni są rodzice, tym lepiej. Nauka ma następować spontanicznie – pociechy nie można do niczego zmuszać czy jej krytykować. Mile widziane są natomiast pochwały.
Zobacz także: Dlaczego warto wybrać studia online?