Odkryto średniowieczne mury Nysy
W rejonie wieży Ziębickiej, na przebudowywanym odcinku ulicy Piastowskiej w Nysie natrafiono na relikty średniowiecznych obwarowań Nysy.
Miasto już od najwcześniejszych lat posiadło drewniano-ziemne umocnienia, jednak ceglane mury oplotły miasto w 1350 roku dzięki staraniom biskupa wrocławskiego Przecława. Oprócz samego mury wyznaczono 4 bramy miejskie: Wrocławską, Celną, Bracką i Ziębicką. Mury i baszty przetrwały ponad 500 lat.
Niemal wszystkie średniowieczne obwarowania rozebrano na przełomie XIX/XX wieku, a w ich miejscu wytyczono planty miejskie. Fragmenty tego założenia do dziś są widoczne wzdłuż Alei Józefa Lompy oraz Bielawskiej.
Obecnie w ramach przebudowy ulicy Piastowskiej w miejscu parkingu (który zostanie przeniesiony pod ziemię) utworzone zostanie przedłużenie deptaku z ulicy Krzywoustego.

Na początku XX wieku w miejscu starych murów wytyczono tereny zielone. Po prawej stronie znajdują się do dziś zachowane kamienice na Piastowskiej.
Choć z pozoru wydawać by się mogło, że to tylko nic nieznaczące cegły – odkrycie to stanowi kolejny element układanki historii Śląskiego Rzymu. Liczne wojny i pożary, a w szczególności tragiczny dla miasta rok 1945 pozbawiło nas niemal wszystkich dokumentów związanych z historią i poszczególnymi obiektami. Zapewne podczas rozbiórki była prowadzona szczegółowa dokumentacja i inwentaryzacja, która niestety nie dotrwała do naszych czasów.
Wykopaliska w tym miejscu pozwolą na precyzyjne określenie przebiegu umocnień w tej części miasta, materiału z jakiego zostały zbudowane, ich grubości czy dokładnych wymiarów baszt.