OKO w OKO – Zamek w Otmuchowie
W cyklu „OKO w OKO” przyglądamy się ciekawym detalom architektonicznym. Dziś zaglądamy na zamek w Otmuchowie, gdzie można oglądać fragmenty dekoracji wykonanej w technice sgraffito.
XVI wiek to czas wielkich modernizacji średniowiecznych obiektów w duchu renesansu. Nie inaczej było w Otmuchowie. Chociaż biskupi już od kilkuset rezydowali w Nysie, a nie w Otmuchowie to jednak kościelni dostojnicy noszący także tytuł książęcy tytuł dbali o swój otmuchowski zamek. W latach 1585-1596 biskup Andrzej Jerin dokonał gruntowanej przebudowy całego założenia.
Dziś możemy tylko wyobrazić sobie jak majestatycznie prezentował się zamek w renesansowej szacie. Obecnie XVI-wieczna dekoracja najlepiej zachowała się od strony dawnego dziedzińca, gdzie możemy oglądać obramowania okienne z motywami roślinnymi oraz zwierzęcymi. Także na wschodnim skrzydle zachowały się fragmenty dawnych zdobień. Stosunkowo dobrze zachował się także herb biskupa w otoczeniu św. Jana Chrzciciela (patrona diecezji wrocławskiej) i św. Andrzeja na zamkowej wieży.