Sloty od kuchni: Jak działają generatory liczb losowych
Sloty zza kulis: Działanie generatorów liczb losowych
Sloty są dziś najpopularniejszymi grami hazardowymi, stanowiąc fundament całej branży. Są powszechne zarówno w kasynach stacjonarnych, jak i w kasynach internetowych takich jak MrBet, gdzie można znaleźć ich dosłownie tysiące. Nie da się jednak ukryć, że to przede wszystkim ich cyfrowa wersja online jest dziś na ustach wszystkich miłośników hazardu, bo sloty online zachwycają swoimi kolorowymi motywami, efektami dźwiękowymi i funkcjami.
Podczas gdy gracze skupiają się w głównej mierze na grafice, funkcjach i dreszczyku emocji, który towarzyszy każdemu obrotowi, tak naprawdę całą magią związana z grą na automatach dzieje się za kulisami, na serwerach gry. Sercem i mózgiem każdego slota jest generator liczb losowych (RNG), czyli specjalny algorytm, które generuje wyniki i odpowiada za to, co widzimy na bębnach. Wejdźmy na chwile za kulisy slotów i sprawdźmy, czym tak naprawdę jest RNG i jak działa.
Czym jest generator liczb losowych?
Krótko mówiąc, generator liczb losowych (RNG od ang. Random Number Generator) to w gruncie rzeczy bardzo złożony algorytm matematyczny. Jest on zaprojektowany w taki sposób, aby generować kompletnie losowe, niezależne sekwencje liczb, tak aby nie było w nich żadnego konkretnego wzorca, którego da się dostrzec i jakoś nim manipulować.
Jeśli chodzi o sloty online, to RNG jest wykorzystywanego do tego, aby generowało sekwencje liczb i określało wynik każdego spina. Czyli tak naprawdę RNG jest fundamentem całej rozgrywki, bo od generatora zależy, jakie symbole pojawią się na ekranie gry. Niegdyś generatory liczb losowych były oparte przede wszystkim na procesach losowych, jednak dziś nowoczesne RNG bazują na zaawansowanych algorytmach, co zapewnia bardzo wysoki poziom losowości i nieprzewidywalności.
Jak działa RNG w slotach?
Choć generatory liczb losowych i ich zastosowanie w slotach na pierwszy rzut oka wydaje się być czymś bardzo złożonym i zaawansowanym, to w rzeczywistości jest to proces dość łatwy do opisania i zrozumienie. Mechanika RNG w automatach wygląda w następujący sposób:
-
Inicjacja: RNG zaczyna działanie od wartości początkowej, która jest znana jako seed. Seed jest uzyskiwany z kombinacji różnych zmiennych jak na przykład aktualny czas i data, czy dane sprzętowe. To sprawia, że seed jest unikalny;
-
Generowanie: Po uzyskaniu seeda RNG zaczyna generować liczby z niesamowitą prędkością. Często jest to miliony liczb na sekundę. Dzięki temu wynik każdego obrotu na automacie jest niezależny zarówno od poprzednich, jak i przyszłych spinów;
-
Mapowanie: Po wygenerowaniu losowych liczb są one mapowane na bezpośrednie wyniki w grze. Do wygenerowanych liczb przypisane zostają określony symbole, które widzimy na bębnach. Mapowanie sprawia, że pojawienie się określonych symboli ma określone przez dewelopera prawdopodobieństwo, co sprawia, że wyniki są uczciwe i niezależne;
-
Wynik: Kiedy gracz naciska przycisk odpowiedzialny za wykonanie obrotu na automacie, w tym momencie slot przechwytuje ostatnie losowy liczby, które zostały wygenerowane przez RNG. Liczby te określają ustawienie bębnów i to, co się na nich znajduje. Jako że RNG generuje liczby z ogromną prędkością, spin dokonany nawet ułamek sekundy wcześniej lub później będzie miał zupełnie inny wynik.
Uczciwość RNG
Aby zapewnić integralność rozgrywki i bezpieczne, uczciwe środowisko gry na pieniądze, zarówno kasyna internetowe, jak i dostawcy oprogramowania przestrzegają rygorystycznych standardów regulacyjnych, jeśli chodzi o RNG. Oznacza to, że w licencjonowanym kasynie internetowym nie może znaleźć się losowy generator liczb losowych, tylko musi on być wcześniej przetestowany.
Na rynku istnieje kilka firm, które zajmują się testowaniem i certyfikowaniem RNG. Do najpopularniejszych z nich należą eCOGRA i GLI. Są to niezależne agencje, które audytują algorytmy RNG, aby sprawdzić, czy rzeczywiście generują one losowe, uczciwe wyniki. Taki audyt to tak naprawdę testy statystyczne, które obejmują miliony obrotów, podczas których agencja weryfikuje, czy w uzyskiwanych wynikach nie ma jakichś wzorców.