W jakich pracach znajduje zastosowanie zagęszczarka stopowa?
Zagęszczarka stopowa, określana także jako ubijak do ziemi, to maszyna, która znajduje powszechne zastosowanie w branży budowlanej. Dzięki swojej specyficznej budowie i działaniu sprawdza się tam, gdzie praca innymi maszynami uniemożliwiona jest przez ich rozmiar. Z tego względu jest niezastąpiona w wielu projektach budowlanych, zapewniając możliwość prawidłowego przygotowania gruntu poprzez jego zagęszczenie.
Czym jest i jak działa ubijak stopowy?
Zagęszczarka stopowa działa poprzez generowanie z niską częstotliwością (zazwyczaj kilkanaście uderzeń na sekundę) uderzeń płytą denną, które skutecznie zagęszczają grunt. W przeciwieństwie do zagęszczarek płytowych, które działają głównie poprzez wibracje o wyższej częstotliwości (60-100 Hz) i niższej amplitudzie, skoczek do ubijania ziemi używa bezpośrednich uderzeń o niskiej częstotliwości i wysokiej amplitudzie, co czyni go bardziej efektywnym na głębszych warstwach podłoża.
Konstrukcja ubijaka stopowego na przykładzie modeli spalinowych dostępnych w ofercie marki Swepac opiera się na zastosowaniu silnika benzynowego przekazującego za pomocą sprzęgła odśrodkowego moment obrotowy na przekładnię zębatą. Ten element roboczy wraz ze sprężynami zamienia go następnie w ruch posuwisto-zwrotny o charakterze udarowym, który przekazuje siłę wymuszającą z przekładni na podłoże za pomocą płyty dennej. Każdy ubijak wibracyjny wyposażony jest również w uchwyt, umożliwiający precyzyjne prowadzenie maszyny przez operatora.
Do najważniejszych zalet, jakimi wyróżniają się ubijaki stopowe, zalicza się ich kompaktową budowę, precyzję oraz wysoką skuteczność w przypadku podłoży spoistych. Warto jednak pamiętać, że tego typu maszyny mają mniejszą powierzchnię roboczą w porównaniu do zagęszczarek płytowych. Narażają również operatora na większe wibracje. Dlatego podczas pracy ze skoczkami do ubijania ziemi powinni być oni wyposażeni w odpowiednie środki ochrony indywidualnej.
Zastosowanie ubijaków wibracyjnych
Ubijak stopowy stosowany jest przede wszystkim w przypadku konieczności zagęszczenia problematycznych gruntów spoistych, takich jak gliny i iły. Pionowe uderzenia stopy wibracyjnej efektywnie kompaktują ich drobne cząstki, zapewniając stabilne i jednolite zagęszczenie. Dodatkowo działanie skoczków niweluje problem związany z przyklejaniem się spoistego podłoża do stopy, który w przypadku innych maszyn znacząco utrudnia przeprowadzenie prac.
Zagęszczarki stopowe są również niezastąpione w wąskich przestrzeniach. Kompaktowa budowa ubijaka stopowego i niewielkie wymiary stopy dennej umożliwiają łatwe manewrowanie nim i precyzyjne zagęszczanie gruntu na przykład w rowach czy wąskich wykopach liniowych, a także przy naprawie chodników lub dróg. Z tego samego względu ubijaki do ziemi są również niezastąpione w przypadku zagęszczania podłoża wokół instalacji podziemnych, zapewniając jego precyzyjne ubicie.
Ubijak do gruntu sprawdza się jednak nie tylko w przypadku złożonych projektów budowlanych, ale także podczas realizacji prac związanych z budową domów czy aranżacją ogrodów. Architekci krajobrazu cenią zagęszczarki stopowe głównie za ich precyzję i wszechstronność. Za ich pomocą można efektywnie przygotować podłoże pod chodniki, podjazdy, fundamenty, tarasy czy montaż szamb.
Czym się kierować, wybierając ubijak do ziemi?
Wybierając ubijak stopowy, który w wielu wariantach do wyboru znaleźć można w ofercie szwedzkiego producenta zagęszczarek Swepac, warto zwrócić uwagę na jego moc, szerokość roboczą oraz głębokość zagęszczenia.
Ubijak wibracyjny zazwyczaj napędzany jest za pomocą czterosuwowych silników benzynowych, Ich moc przekłada się natomiast bezpośrednio na wydajność maszyny, a także generowany przez nią hałas. Dlatego powinna zostać ona dobrana optymalnie do rodzaju prac. Przy prostych projektach sprawdzą się modele o mniejszej mocy, natomiast w przypadku zagęszczania gruntów pod drogi — o większej mocy.
Szerokość robocza skoczka to nic innego jak wymiar stopy do ubijania. Im jest on większy, tym więcej terenu pozwala zagęścić podczas jednego przejścia maszyną. Standardowo wynosi ona zazwyczaj powyżej 200 mm. Dostępne są jednak także modele zarówno o węższej, jak i szerszej stopie.
Głębokość zagęszczenia to natomiast parametr, który określa, ile centymetrów w głąb gruntu jest w stanie zagęścić maszyna po 6 przejściach. Podobnie jak w przypadku mocy powinien być on dobrany do rodzaju wykonywanych prac. Przykładowo, gdy ubijak do ziemi będzie stosowany przy budowie dróg, jego głębokość ubijania powinna większa, a do zagęszczenia gruntu pod ułożenie chodnika może być ona mniejsza.
Poza tymi trzema najważniejszymi parametrami, wybierając ubijak do gruntu, warto także wziąć pod uwagę:
- wagę, wpływającą na manewrowanie ubijakiem,
- prędkość roboczą, która określa powierzchniową wydajność zagęszczenia,
- dostępność części zamiennych i dodatkowych akcesoriów, wpływającą na funkcjonalność skoczka do ubijania ziemi i łatwość serwisowania.
Zagęszczarka stopowa jest wszechstronnym i niezastąpionym narzędziem przy zagęszczaniu gruntów w branży budowlanej i ogrodniczej. Jej kompaktowa budowa, efektywne działanie na podłożach spoistych oraz możliwość wykorzystania w trudno dostępnych miejscach w połączeniu z odpowiednim doborem do rodzaju projektu pozwala uzyskać bardzo dobre rezultaty prac.