Wody Polskie gotowe do rozpoczęcia remontu zbiornika Kozielno na Nysie Kłodzkiej
Wody Polskie Zarząd Zlewni w Nysie przystępują do prac remontowych na zbiorniku Kozielno na rzece Nysa Kłodzka w województwie opolskim. Realizacja robót budowlanych na obiekcie służącym ochronie przeciwpowodziowej mieszkańców pogranicza Dolnego Śląska i Opolszczyzny oraz retencji wód i produkcji przyjaznej środowisku energii, będzie jesienią tego roku mieć wpływ na czasowe obniżenie poziomu piętrzenia wody w akwenie.
Zgodnie z harmonogramem Wody Polskie Zarząd Zlewni w Nysie wraz z początkiem października przystąpią do realizacji zadania pod nazwą „Naprawa rozmyć zapory bocznej zbiornik Kozielno strona lewa na odcinku o długości 150 metrów”, którego konieczność wykonania wynika z nakazu Ośrodka Technicznej Kontroli Zapór w Katowicach. Zakres niezbędnych prac w obrębie czaszy zbiornika będzie wiązał się z czasowym obniżeniem poziomu wody w akwenie – maksymalnie o około 2 metry – do rzędnej 220,50 m n.p.m, przy normalnej rzędnej 222,50 m n.p.m.
Przedmiotem zadania jest remont i wykonanie narzutu kamiennego na lewostronnym obwałowaniu zbiornika Kozielno, stanowiącym ubezpieczenie skarpy zbiornika od strony wody. Wszelkie czynności będą realizowane z poszanowaniem lokalnej przyrody i wszelkich norm środowiskowych, między innymi w porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska we Wrocławiu i i Polskim Związkiem Wędkarskim Okręg Wałbrzych, zarządzającym obwodem rybackim i odpowiedzialnym za prawidłową gospodarkę rybacką na tym akwenie. Informacja o planowanym zadaniu została przekazana również do przedstawicieli Gminy Kamieniec Ząbkowicki oraz Gminy Paczków.
Przedmiotowe zadanie ma na celu stabilizację skarpy odwodnej ziemnego korpusu zapory bocznej zbiornika wodnego Kozielno, tak aby powstrzymane zostały zjawiska erozyjne. Erozja nieubezpieczonej skarpy zapory ziemnej zbiornika zagraża bezpieczeństwu obiektu i ma charakter długofalowy, który zaczął występować od momentu uszkodzeń powstałych podczas wezbrania na Nysie Kłodzkiej w 2020 roku
Wykonawcą robót budowlanych, wyłonionym w postępowaniu przetargowym, została firma Zmechanizowane Roboty Ziemne Andrzej Korczyński, która ma zrealizować prace w ciągu 45 dni za kwotę nieprzekraczającą 247 tysięcy złotych. Okres gwarancji to 36 miesięcy od dnia odbioru robót.
Wykonawca ma obowiązek zapewnienia właściwego nadzoru przyrodniczego, polegającego na prawidłowym przebiegu prowadzonych prac pod kątem zgodności z uwarunkowaniami prawnymi, dotyczącymi ochrony przyrody, środowiska naturalnego, w tym ochrony miejscowej fauny i flory. Zadanie powinno być realizowane również zgodnie z katalogiem dobrych praktyk w zakresie robót hydrotechnicznych i prac utrzymaniowych wraz z ustaleniem zasad ich wdrażania, dobrymi praktykami utrzymania rzek oraz pod kątem zapisów ujętych w podręczniku dobrych praktyk renaturyzacji wód powierzchniowych.
Po wykonaniu stosownego zakresu prac, od 15 listopada 2024 roku, powinno się rozpocząć ponowne sukcesywne napełnianie zbiornika wodą tak, aby docelowo na początku grudnia tego roku osiągnąć normalny poziom piętrzenia o rzędnej 222,50 m n.p.m. Przebieg tej fazy zależeć będzie jednak od bieżącej sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej i od warunków atmosferycznych oraz ilości opadów w całej zlewni Nysy Kłodzkiej, zasilającej zbiornik Kozielno. Gospodarka wodna na zbiorniku Kozielno będzie pilotowana przez Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW we Wrocławiu.
Przypominamy, że w 2023 roku, również doszło do przejściowego obniżenia poziomu wody w akwenie, w związku z koniecznością przeprowadzenia innych prac naprawczych w obrębie zapory bocznej zbiornika.
Budowę zbiornika, który przy maksymalnym poziomie piętrzenia może zgromadzić 16,3 mln metrów sześciennych wody, rozpoczęto w 1986 roku, a jego realizację zakończono w 2002 roku. Tak zwany normalny poziom piętrzenia oznacza pojemność 12,9 mln metrów sześciennych.
Zbiornik Kozielno zlokalizowany jest w km 96+814 rzeki Nysy Kłodzkiej. Jego podstawową funkcją jest zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego dla kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców pogranicza Dolnego Śląska i Opolszczyzny, mających swoje domy i gospodarstwa nad Nysą Kłodzką, poprzez redukcję kulminacji fal i strat powodziowych w dolinie poniżej zbiornika. Dodatkową funkcją jest energetyczne wykorzystanie wód zgromadzonych w czaszy.
Zbiornik Kozielno często w połączeniu z sąsiednio położonym zbiornikiem Topola są nazywane zalewem lub Jeziorem Paczkowskim. To drugi z czterech zbiorników w kaskadzie na Nysie Kłodzkiej. Wraz z pierwszym zbiornikiem Topola oraz pozostałymi Otmuchów i Nysa tworzy osłonę przeciwpowodziową i zabezpieczenie przed falami wezbraniowymi nadchodzącymi z Ziemi Kłodzkiej. Kaskada pośrednio pozytywnie oddziałuje także na ochronę od powodzi całej doliny rzeki Odry, w tym Brzegu, Oławy czy Wrocławia.
informacja: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu