Zmiany poziomu testosteronu z wiekiem – jak się przygotować?
Męski hormon, czyli po prostu testosteron, pełni wiele istotnych funkcji w organizmie człowieka, niezależnie od tego, ile ma on lat. Właśnie dlatego, należy regularnie przyglądać się swojemu zdrowiu i w razie konieczności udać się do lekarza, aby zbadać poziom tego najważniejszego hormonu.
Niedobór testosteronu jest o tyle niebezpieczny, że bardzo negatywnie odbija się na wyglądzie, psychice oraz ogólnej kondycji człowieka. Ponadto, prowadzi też do poważnych chorób, a nawet myśli samobójczych, wynikających z pojawienia się depresji.
Na niedobór testosteronu narażeni są przede wszystkim starsi mężczyźni, u których spadek poziomu testosteronu jest czymś normalnym, wynikającym ze zmian zachodzących w organizmie, pod wpływem upływającego czasu. Co jednak bardzo niepokojące, na niedobór testosteronu skarży się też coraz więcej młodych mężczyzn, u których do tej pory nie dostrzegano tego typu problemów. Lekarze tłumaczą to natomiast tym, że młodzi ludzie coraz więcej pracują, źle się odżywiają, mało śpią, unikają aktywności fizycznej i przede wszystkim dużo się stresują. Wszystkie te czynniki mają natomiast bardzo negatywny wpływ na układ hormonalny człowieka. Oznacza to, że coraz młodsi ludzie dostrzegają u siebie kłopoty zdrowotne i są zmuszeni do kontaktu z lekarzem.
Utrzymanie właściwego poziomu testosteronu w organizmie jest możliwe, bez względu na wiek, nawet bez ingerencji specjalisty. Należy jednak zmienić styl swojego życia na bardziej aktywny i zdrowszy. Jak to osiągnąć? W poniższym artykule zawarto najważniejsze zasady dbania o swój układ hormonalny.
Jak naturalnie utrzymać poziom testosteronu po 30. roku życia?
Po pierwsze, najważniejsza jest odpowiednia dieta. Każdy mężczyzna, a zwłaszcza sportowiec, powinien spożywać wyłącznie pełnowartościowe posiłki. Mogą to więc być produkty bogate w białko, warzywa i owoce zawierające najważniejsze witaminy oraz minerały, a także zdrowe tłuszcze niezbędne do prawidłowej produkcji testosteronu.
Po drugie, każdy mężczyzna po 30. roku życia powinien być aktywny fizycznie. Regularne treningi aerobowe lub siłowe wspomagają bowiem utrzymanie prawidłowego poziomu testosteronu. Większość trenerów personalnych proponuje ćwiczenia cardio, ale w celu pobudzenia organizmu do produkcji testosteronu można też ćwiczyć martwy ciąg, robić przysiady i pompki lub po prostu chodzić na długie, relaksujące spacery.
Po trzecie, mężczyźni muszą spać minimum 7-9 godzin na dobę. Badania pokazują bowiem, że niedobór snu znacząco obniża poziom testosteronu we krwi.
Po czwarte, istotne jest ograniczenie stresu, które można osiągnąć poprzez spacery, sen lub techniki relaksacyjne (joga, medytacja).
Po piąte, należy unikać używek, czyli papierosów, alkoholu czy słodyczy. Żadna z tych rzeczy nie sprzyja bowiem produkcji testosteronu.
I po szóste, mężczyzna powinien dbać o wygląd swojej sylwetki. Nadwaga oraz otyłość prowadzą niestety do niedoboru testosteronu i tym samym do związanych z nim skutków ubocznych.
W przypadku wątpliwości, zawsze warto skontaktować się z dietetykiem oraz trenerem personalnym. Z ich pomocą każdy mężczyzna jest w stanie zachować zdrowie oraz równowagę hormonalną, niezależnie od wieku.
Dieta i suplementacja wspierająca zdrowie hormonalne u mężczyzn
Czasami zdarza się, że mężczyzna uprawia jakiś sport, w sposób bardzo regularny, ale i tak cierpi na niedobór testosteronu. Dzieje się tak, ponieważ sam sport (szybki marsz, podnoszenie ciężarów czy bieganie) to za mało. W celu zachowania równowagi hormonalnej, należy połączyć go z relaksem oraz zdrową, prawidłowo zbilansowaną dietą.
W jadłospisie każdego mężczyzny, dbającego o swój układ hormonalny, powinny znaleźć się przede wszystkim:
- witamina D, w formie suplementu,
- zdrowe tłuszcze, zawarte np. w rybach, zawierające kwasy omega 3,
- cynk, zawarty między innymi w orzechach, nasionach dyni czy w owocach morza,
- imbir, który w odpowiednich ilościach pobudza jądra do produkcji męskiego hormonu,
- jajka, będące źródłem białka.
Jednocześnie warto zaznaczyć, że w diecie mężczyzny nie powinno znaleźć się zbyt dużo słodyczy, alkoholu oraz tłuszczy trans dodawanych zwłaszcza do jedzenia typu fast food.
Suplementy diety podnoszące poziom testosteronu we krwi, czyli przede wszystkim witaminy i minerały, można bez problemu kupić online. Wystarczy tylko znaleźć rzetelny sklep ze sterydami oraz suplementami.
Wpływ stylu życia na poziom testosteronu u starszych mężczyzn
Tak, jak zostało to opisane powyżej, styl życia mężczyzny przekłada się na jego zdrowie, samopoczucie, a nawet zachowanie. Właśnie dlatego, tak ważne jest kontrolowanie poziomu testosteronu i reagowanie na jego wszelkiego rodzaju wahania.
Mężczyzna nie powinien rezygnować z aktywności fizycznej, snu oraz zdrowej diety. Zamiast tego, powinien zaś dowiedzieć się więcej na temat układu hormonalnego, jego roli na każdym etapie życia, a także sposobów dbania o jego właściwe funkcjonowanie.
Rola testosteronu w życiu mężczyzny
Produkcja testosteronu w organizmie człowieka zaczyna się jeszcze przed jego przyjściem na świat. Dokładniej mówiąc, następuje to w 9. tygodniu życia płodu. To właśnie wtedy testosteron wspomaga rozwój dziecka, wpływając na jego płeć, wygląd oraz wzrost, który znacząco ulega zmianie po narodzinach. Z czasem, pod wpływem poziomu testosteronu, u dziecka kształtuje się też osobowość oraz pojawia się u niego owłosienie. Co więcej, w pewnym wieku, pod wpływem męskiego hormonu, mężczyzna zaczyna czuć także popęd seksualny. Jak widać, testosteron pełni więc wiele funkcji, odpowiedzialnych za jakość życia człowieka.
Brak chęci na stosunek zazwyczaj jest oznaką niedoboru testosteronu we krwi i głównym powodem, dla którego mężczyzna zapisuje się na wizytę do specjalisty. Warto więc podkreślić w tym miejscu, że brak libido nie jest jedynym sygnałem, że równowaga hormonalna została zachowana. Takimi sygnałami mogą być również: spadek wydajności, złe samopoczucie, przybieranie na wadze czy łysienie. W takich sytuacjach również warto rozważyć wizytę u lekarza.
Czy warto monitorować poziom testosteronu? Jakie badania warto zrobić?
Odwiedzenie specjalisty nie zawsze jest konieczne, ale mimo wszystko, warto kontrolować poziom swojego testosteronu. W tym przypadku łatwiejsze jest bowiem zapobieganie skutkom ubocznym niedoboru tego hormonu, niż jego późniejsze leczenie. Warto bowiem podkreślić, że wahania hormonalne prowadzą do depresji, ciągłego zmęczenia i braku motywacji do podjęcia jakichkolwiek działań.
Badanie poziomu testosteronu może zlecić wyłącznie lekarz, w związku z czym warto umówić się na wizytę u specjalisty i poprosić o przeprowadzenie takiego badania. W przypadku, gdy stwierdzone zostanie nieprawidłowe stężenie testosteronu we krwi, lekarz ma obowiązek rozpocząć terapię hormonalną.
Przyjmowanie testosteronu z zewnątrz jest ostatecznym rozwiązaniem. Zanim jednak do niego dojdzie, warto rozważyć naturalne sposoby na podniesienie poziomu testosteronu we krwi, przytoczone wyżej. Czasami zmiana stylu życia wystarcza bowiem do zażegnania problemu z wahaniami hormonalnymi. Warto jednak rozważyć naturalne podniesienie poziomu testosteronu zawczasu, gdy człowiek ma jeszcze siłę i motywację do działania.