Ciężkie zmiany skórne – jak wyglądają charakterystyczne objawy łuszczycy?
Łuszczyca jest bardzo kłopotliwą dolegliwością z wielu różnych względów. Jest mało estetyczna, a zmagający się z nią pacjenci często wpadają w kompleksy. Nieleczona może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Co ją powoduje i jak ją leczyć?
Łuszczyca – co to za choroba?
Łuszczyca jest przewlekłą chorobą dermatologiczną, dotykającą od 2 do nawet 5% populacji rasy białej. Występuje u obu płci i w każdym wieku, a lekarze nadal nie są do końca zgodni, co tak naprawdę ją wywołuje. Prawdopodobnie mają tu znaczenie czynniki genetyczne. Łuszczyca w swoim przebiegu powoduje powstawanie na skórze chorego charakterystycznych, łuskowatych zmian (stąd nazwa choroby). Mogą one występować na powierzchni całego ciała – w tym na paznokciach i owłosionej skórze głowy – i przybierać zróżnicowane formy, od pojedynczych krostkowatych punkcików aż po duże, czerwone „placki”. Niestety, łuszczyca jest chorobą w tym momencie nieuleczalną. Istnieją jednak sposoby na zniwelowanie jej objawów – zwłaszcza, jeśli jest we wczesnym stadium.
Rodzaje łuszczycy
Omawiana choroba występuje w wielu różnych formach. Wyróżnia się dwie podstawowe jej postacie – krostkowatą oraz zwyczajną, a dodatkowa klasyfikacja dzieli łuszczycę na trzy typy, zależnie od wyglądu wyprysków – punkcikowatą, plackowatą oraz geograficzną. Charakterystyczna dla wyprysków łuszczycowych jest ich asymetria oraz tendencja do nawracania i remisji.
Leki na łuszczycę
Choć w przypadku zaawansowanej łuszczycy konieczne jest wdrożenie poważnego leczenia (np. fotochemoterapii), jeśli powierzchnia zmian jest nie większa, niż 5% powierzchni ciała pacjenta, choroba może być kontrolowana za pomocą specyfików dostępnych nawet bez recepty – oferuje je choćby wapteka.pl. Dostępne są między innymi różnego rodzaju kremy i emulsje, który chory powinien nanosić na pokrytą zmianami powierzchnię swojego ciała. Leczenie na tym etapie jest bardzo proste i wysoce skuteczne – często udaje się uzyskać długotrwałe remisje.
Nie zwlekaj z leczeniem łuszczycy
Jak podkreślają lekarze i specjaliści z wapteka.pl ignorowanie łuszczycy jest poważnym błędem. Może ona bowiem prowadzić do szeregu powikłań – między innymi rozwinięcia się łuszczycowego zapalenia stawów. Pamiętać należy, że łuszczyca absolutnie nie jest dolegliwością wstydliwą i zmaga się z nią kilka procent populacji. Nie ma więc powodu, by odwlekać wizytę u specjalisty.