D. Nowakowski – Powiat Nyski otrzymał 15 milionów złotych.
Powiat Nyski otrzymał 15 milionów złotych w ramach Polskiego Ładu, mówi wicestarosta Damian Nowakowski, z którym rozmawiamy o planowanych inwestycjach.
NysaInfo: Rząd dzieli pieniądze pomiędzy samorządy w ramach Polskiego Ładu. Jak to wsparcia wygląda dla Powiatu Nyskiego?
Damian Nowakowski: W ramach Polskiego Ładu dla powiatu przyznano 15 milionów złotych. Jednym z naszych kluczowych zadań jest budowa nowej sali gimnastycznej przy nyskim Rolniku. Tutaj warto przypomnieć, że to pomysł starosty Kruczkiewicza, który o środki na ten cel zabiegał od dawna. Obecnie szkoła dysponuje dwiema salami, które są w nie najlepszym stanie technicznym. Potrzeba tam kompletnych remontów.
Jedną ze starych sal wyburzymy i na jej miejscu powstanie nowy, pełnowymiarowy obiekt. To już można powiedzieć się stało – mamy źródło finansowania i niebawem będzie mogli rozpisać przetarg na to zadanie.
Czy po takiej zapowiedzi do starostwa pukają dyrektorzy innych szkół i zapytaniem „A kiedy u nas będzie nowa sala” ?
Większość szkół ma odpowiednie warunki do prowadzenia lekcji wychowania fizycznego. Są oczywiście miejsca, gdzie można coś poprawić czy ulepszyć, jednak Rolnik wymagał pilnej interwencji.
Na co pójdzie reszta pieniędzy? Jak rozumiem budowa nowej sali nie wyczerpie wszystkich pieniędzy?
Nie nie. Oprócz tego zadania oświatowego w planach mamy także budowę dwóch nowych domów dziecka na terenie naszego powiatu. Obecne przepisy nakładają obowiązek, aby w takiej placówce mogło przebywać 14 wychowanków.
Wcześniej mówiło się o domu dziecka w Korfantowie, ale tutaj okazuje się, że będzie kolejna inwestycja?
W listopadzie rozstrzygniemy przetarg na budowę w Korfantowie. Tam mieliśmy wsparcie z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Teraz do tego chodzą pieniądze z Polskiego Ładu. Drugi dom powstanie w Nysie.
Szykują się zmiany dla kierowców na ulicy Piastowskiej. Stanęły tam parkomaty. Skąd taki pomysł?
Ulica Piastowska oraz Szopena i podziemny parking to miejsca typu „Parkuj i jedź”. Tak jest od 2016 roku, kiedy złożono projekt na dofinansowanie i przebudowę tej ulicy. Kierowcy mieli dojeżdżać na te miejsca parkingowe, a następnie przesiadać się do komunikacji zbiorowej. Chodzi o ograniczenie emisji spalin. Poprzedni zarząd dostał ponad 20 milionów dofinansowania. Ten projekt był obarczony wskaźnikami rezultatu: pierwszy to ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, drugi to liczba miejsc pojazdów korzystających z tych miejsc, a to 90 tysięcy aut rocznie, a trzeci wskaźnik to zmniejszenie energii końcowej.
I jak to zmierzyć?
Musimy to zmierzyć poprzez parkomaty. Umożliwmy mieszkańcom, aby mogli zapakować w każdej chwili i pobrać bezpłatny bilet. Z kolei posiadacze biletów miesięcznych na PKS, MZK czy PKP będzie mógł otrzymać w kasie PKS Nysa winietę miesięczną.
Dziękuję za rozmowę.
Również dziękuję.