Grzej świadomie – o ekologicznych rozwiązaniach w krajach Unii Europejskiej
Z roku na rok zwiększa się świadomość Europejczyków odnośnie procesów i zmian zachodzących w środowisku naturalnym. Liczne strajki ekologiczne oraz wystąpienia ekspertów uświadamiają władze i społeczeństwo odnośnie tego, jak wielkie zmiany na gorsze czekają naszą planetę, o ile nie zaczniemy działać w porę. Jedno z największych źródeł emisji zanieczyszczeń powietrza stanowi przede wszystkim ogrzewanie budynków mieszkalnych. W ciągu ostatnich lat popularność zyskały programy takie jak „Czyste powietrze”, obejmujące dotacje na zamianę mało ekologicznych elementów swoich domostw na sprzęty znacznie bardziej przydatne środowisku. Coraz częściej na dachach domów możemy dostrzec też panele fotowoltaiczne, zaś wszelkiego rodzaju piece zamieniane są przez społeczności na pompy ciepła. To, czym oddychamy ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia – dobrze jest w nie zainwestować.
Poznaj rodzaje pomp ciepła i ich cechy charakterystyczne
Pompy ciepła z roku na rok stanowią coraz bardziej popularne rozwiązanie. W zależności od rodzaju, standardowa pompa wykorzystuje ciepło nagromadzone w wodzie, powietrzu lub gruncie. Warto mieć świadomość, że pompy ciepła są obecnie jednym z najoszczędniejszych, a przy tym najbardziej efektywnych i ekologicznych sposobów ogrzania domu czy uzyskania ciepłej wody do użytku. Współczesna technologia pozwala na montaż pomp ciepa zarówno na już powstałych budynkach, jak i tych nowocześniejszych projektach, w trakcie planowania. To, co charakteryzuje pompy ciepła to przede wszystkim wykorzystywanie w swojej pracy energii odnawialnej. Zgodnie z głównym podziałem wyróżniamy:
- pompa gruntowa → to model bardzo często wykorzystywany w Polsce, który swój największy udział ma zwłaszcza w instalacjach dopiero powstałych; głównym źródłem pompy ciepła jest grunt; sprzęt może zostać wykorzystany zarówno do dostarczenia ciepła, jak i podgrzania wody; wśród głównych zalet wyróżnia się przede wszystkim wysoką efektywność działania, sprawiająca że pompa gruntowa może być jedynym źródłem ogrzewania nieruchomości;
- pompa wodna → do cech charakterystycznych tego rodzaju pompy zalicza się wysoką wydajność elektryczną, a także możliwość stanowienia jedynego źródła ogrzewania w domu; głównym problemem, który może odstraszać są wysokie koszty inwestycyjne; zewnętrznym zasilaniem pompy może być energia elektryczna, olej bądź gaz;
- pompa powietrzna → w związku że na starcie nie wymaga poniesienia wysokich kosztów, jej popularność powoli zaczyna doganiać gruntowe i wodne odpowiedniki; główne źródło ciepła stanowi powietrze pobrane z zewnątrz; pompę powietrza można wykorzystywać w każdych warunkach, jednak dobrze jest wyposażyć nieruchomość w inne, dodatkowe źródło ogrzewania, mające na celu wspomóc pracę pompy lub zastępowało ją w okresie największych różnić temperatur w środku i na zewnątrz.
Jakie zalety niosą współczesne pompy ciepła?
Pompy ciepła to rozwiązania, które cieszą się szczególną popularnością za granicą – zainteresowanie nimi w Polsce stale rośnie. Pompy ciepła uchodzą za rozwiązanie proekologiczne, ponieważ nie wytwarzają zanieczyszczeń do środowiska, a ich doskonała jakość gwarantuje długą żywotność. Obsługa tego typu pomp sprowadza się do wprowadzenia odpowiednich ustawień regulatora, dzięki czemu jest ona nad wyraz intuicyjna. Zaawansowane technologicznie pompy ciepła oferuje firma NTS-Energy, dystrybutor wysokiej klasy urządzeń grzewczych. Podczas wyboru odpowiedniej pompy ciepła do swojego domu, warto mieć przy sobie wsparcie wykwalifikowanych specjalistów z zakresu tego rodzaju rozwiązań. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybrałeś sprzęt odpowiadający twoim własnym wymaganiom.