Ile potrzeba milionów?
Ile potrzeba milionów na sprawne leczenie pacjentów w województwie opolskim? Z pewnością więcej niż kieruje dziś NFZ. Dokładnie chodzi o kwotę około 140 milionów złotych.
Dlaczego inni dostają więcej?
“2,4% – NIE, 2,6% – TAK” – to hasło protestu naszych samorządowców i dyrektorów szpitali, według których Narodowy Fundusz Zdrowia niesprawiedliwie dzieli pieniądze. Nie dość, że mamy najniższe finansowanie spośród wszystkich województw to jest według danych GUS w 2015 na jednego lekarza przypadło u nas 269 pacjentów, podczas gdy ogólnopolska średnia to 187 osób.
Brakujące pieniądze nie tylko utrudniają życie pacjentom, ale również niejednokrotnie prowadzą do prawdziwego paraliżu służby zdrowia tak jak miało to miejsce np. w Oleśnie, który zawiesił oddział wewnętrzny.
Bądźmy solidarni. Pomagajmy sobie. Osoby decydujące – w tym przypadku Rząd powinny spojrzeć przychylnym okiem na mniejsze regiony jak województwo opolskie i wprowadzić tzw. janosikowe zdrowotne.
Czesław Biłobran starosta nyski
W Polsce już od kilku lat działa tzw. janosikowe. Jest to opłata ponoszona przez najbogatsze regiony, z których te właśnie środki trafiają do najgorzej rozwiniętych miejsc w kraju.
W polityce Państwa od kilku lat przyjęto, że grupa której oferuje to świadczenia zdrowotne nie są tylko osoby, które płacą składkę, a opieką objęci są de facto wszyscy mieszkańcy. W związku z tym nie może być sytuacji w której algorytm jest liczony według liczby wszystkich ubezpieczonych, a dostęp jest zapewniony dla znacznie szerszej liczby odbiorców.
Roman Kolek wicemarszałek województwa opolskiego
Spotkanie starostów oraz dyrektorów szpitali z województwa opolskiego zakończyło się podpisaniem w Nysie porozumienia w sprawie zwiększenia nakładów na finansowanie służby zdrowia. Dzięki temu spotkaniu władze samorządowego silnie się konsolidowały i rozpoczęły walkę o pacjentów.