OKO W OKO – Ołtarz w kościele w Wniebowzięcia NMP
Architektura barokowa to przedstawienia pełne dynamizmu, które ciężko pomylić z wcześniejszymi stylami jak renesans czy gotyk. W Nysie pomimo wielu zniszczeń wciąż zachowało się sporo przykładów dzieł sztuki z tego okresu. Dziś przyjrzymy się bliżej ołtarzowi w kościele Wniebowzięcia NMP przy Rynku Solnym.
Świątynia została wzniesiona przez jezuitów, i pomimo faktu, że sama bryła dotrwała do naszych czasów to większość wyposażenia świątyni została mocno przetrzebiona. Na ten fakt złożyło się potężne zniszczenie w 1807 roku podczas oblężenia wojska napoleońskich (wówczas to kościół stracił charakterystyczne barokowe hełmy), późniejsza kasata dóbr kościelnych w 1807 roku, oraz II wojna światowa.
W 1807 roku częściowemu zniszczeniu uległ ołtarz główny z 1691 roku. Zgodnie z wezwaniem kościoła przedstawiono scenę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W 1860 roku wykonane zostały uzupełnienia przez Bernarda Afingera – do dziś zachował się podpis z datą.
Samo „Wniebowstąpienie” zostało podkreślone poprzez błękitne tło opatrzone złotymi gwiazdami, co miało symbolizować oczywiście niebo.
[the_ad id=”1556″]
[the_ad id=”1556″]