W trosce o dobry metabolizm – czy znasz niezwykłe właściwości kwasu pantotenowego?
Dlaczego kwas pantotenowy jest tak ważny dla zachowania zdrowia? Czy niedobór witaminy B5 może powodować niebezpieczne dolegliwości? Zobacz, dlaczego powinniśmy zadbać o prawidłową podaż tej substancji i sprawdź, jak rozpoznać pierwsze objawy jej deficytu.
Witaminy z grupy B – jak działa kwas pantotenowy?
Kwas pantotenowy należy do witamin z grupy B i pełni wiele ważnych funkcji. Jego niedobór może być niebezpieczny dla zdrowia, dlatego powinniśmy dopilnować, aby ta substancja znalazła się w naszej codziennej diecie. Czy wiesz, w jaki sposób działa witamina B5? Dobroczynny związek wpływa na wiele procesów zachodzących w organizmie. Do jego najważniejszych zadań można zaliczyć m.in.:
- Udział w syntezie i metabolizmie hormonów steroidowych oraz witaminy D,
- Redukowanie uczucia zmęczenia,
- Pomoc w zachowaniu sprawności umysłowej,
- Przyczynianie się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego.
Optymalny poziom kwasu pantotenowego sprawia, że łatwiej koncentrujemy się na trudnych zadaniach, z kolei niedobór witaminy B5 może powodować bezsenność. Warto suplementować tę substancję, jeżeli zależy nam na pięknych i zdrowych włosach, ponieważ kwas pantotenowy jest jednym ze związków, który może zatrzymać ich wypadanie.
Co zrobić, gdy w naszym organizmie brakuje witaminy B5?
Jeżeli podejrzewamy u siebie niedobór witaminy B5, to należy wykonać badania diagnostyczne i skonsultować się z lekarzem, który ustali odpowiednią terapię. Typowe objawy świadczące o zbyt niskim poziomie kwasu pantotenowego, to na przykład łuszczenie się naskórka, spadek masy ciała, podwyższone tętno oraz zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Osoby zagrożone niedoborem tej substancji powinny rozszerzyć swój jadłospis o ryby, mięso, grzyby, awokado, brokuły, produkty pełnoziarniste i nasiona roślin strączkowych. Innym sposobem na przeciwdziałanie awitaminozie jest regularne przyjmowanie dobrych suplementów diety: https://mybionic.pl/producenci/formeds.
Czy to odpowiedni moment, by rozpocząć suplementację witaminy B5?
Jeżeli jesteśmy zupełnie zdrowi i nasza dieta jest dobrze zbilansowana, to nie powinniśmy mieć problemów z niedoborami składników odżywczych. Niestety, niedostateczny poziom kwasu pantotenowego jest powszechnym problemem wśród ciężarnych kobiet i pań karmiących piersią. Awitaminoza częściej dotyka alkoholików oraz pacjentów chorujących na gruźlicę. Niedobór kwasu pantotenowego może też dotyczyć osób, które równocześnie zmagają się z deficytem innych witamin z grupy B.
Suplementy z kwasem pantotenowym – czy na pewno są bezpieczne?
Preparaty zawierające witaminę B5 są całkowicie bezpieczne dla zdrowia i w większości przypadków nie powinny powodować skutków ubocznych. Należy jednak pamiętać, aby stosować je z umiarem – przedawkowanie kwasu pantotenowego może okazać się równie niebezpieczne, co jego niedobór. Odpowiednie dawki substancji wynoszą 5 gram dla młodzieży powyżej 14. roku życia oraz osób dorosłych. Jeszcze większe zapotrzebowanie na kwas pantotenowy wykazują przyszłe mamy i kobiety w okresie laktacji.