Z czego robi się oprawki do okularów? Które są najtrwalsze?
Oprawki do okularów wybieramy zwykle kierując się głownie ich wyglądem. To, jak wybrane szkła prezentują się na naszej twarzy i czy dodają nam urody, w większości przypadków warunkuje zakup wybranej pary. Wraz z jej użytkowaniem, często okazuje się jednak, że podczas przymierzania kolejnych okularów warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz, a mianowicie, z czego wykonane są oprawki. Materiał w dużej mierze wpływa bowiem zarówno na trwałość, jak i komfort korzystania z wybranych szkieł.
Plastikowe oprawki do okularów. Czym się charakteryzują?
Do najpopularniejszych oprawek zaliczają się te wykonane z tworzyw sztucznych, powszechnie nazywane plastikowymi. Do najbardziej polecanych rodzajów tworzyw sztucznych przez optyków należy acetat, czyli octan celulozy. Jest to materiał hipoalergiczny – z wykonanych na jego bazie oprawek mogą więc z powodzeniem korzystać alergicy, dzieci oraz osoby starsze, które zwykle mają bardziej wrażliwą, skłonną do podrażnień skórę.
Acetat jest przy tym materiałem bardzo lekkim – po pewnym czasie użytkowania okulary stają się praktycznie niewyczuwalne na nosie, co jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które po raz pierwszy kupują szkła i jeszcze nie wiedzą, czy zdołają się szybko przyzwyczaić do ich codziennego noszenia. Acetat jest także materiałem o wysokiej wytrzymałości, co z kolei zapewnia wykonanym z niego okularom wytrzymałość oraz pozwala mieć nadzieję, że będą nam długo służyły.
Alternatywą dla solidnego i lekkiego acetatu jest inne tworzywo sztuczne, z którego również wykonywane są oprawki do okularów. Mowa o TR-90, które jest wytrzymałe, ciepłe i przyjemne w dotyku, a przy tym także elastyczne. Ze względu na takie właściwości, wykonane z niego oprawki są chętnie wybierane przez rodziców dla dzieci, a także przez sportowców, których okulary są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne.
Oprawki metalowe i ich kluczowe zalety
Obok oprawek plastikowych dużą popularnością w serwisie okularywsieci.pl cieszą się także metalowe oprawki do okularów. Większość z nich produkowanych jest dziś z trwałego i solidnego tytanu – takie oprawki są powszechnie uznawane z najbardziej wytrzymałe, a przy tym także odporne na korozje. To świetny wybór dla osób, które poszukują estetycznych, solidnych i trwałych okularów przeznaczonych do codziennego noszenia. Tytanowe oprawki do okularów są przy tym hipoalergiczne – idealnie nadają się więc do noszenia także dla osób uczulonych na nikiel.
Tańszą alternatywą dla oprawek tytanowych są rozwiązania wykonane ze stali nierdzewnej. Podobnie, jak oprawki z tytanu, ich odpowiedniki ze stali nierdzewnej również są odporne na korozje, lekkie, a przy tym także wytrzymałe.
Do produkcji oprawek okularowych wykorzystywany jest także monel. Jest to stop różnych metali, który wyróżnia się lekkością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Warto jednak mieć świadomość, że w przeciwieństwie do tytanu i stali nierdzewnej, monel nie jest materiałem odpornym na korozję, nie posiada także właściwości hipoalergicznych, przez co nie jest polecany dla osób uczulonych na nikiel.