Zwiedzimy dach bazyliki
Dotychczas wnętrze dachu gotyckiej bazyliki św. Jakuba i Agnieszki można było podziwiać raz w roku – podczas Jarmarku Jakubowego. Po remoncie świątyni dach ma być dostępny dla turystów przez cały rok. Co jeszcze zmieni się po remoncie?
Milionowe remonty
Starania o pozyskanie środków na remont kościoła trwały od kilku dobrych lat. Najpierw składaliśmy wnioski do Funduszu Norweskiego – niestety nie udało się- mówi ksiądz prałat Mikołaj Mróz. Dopiero później rozpoczęły się starania, aby kościół wraz z dzwonnicą wpisać na listę Pomników Historii. Dzięki temu zabiegowi udało się pozyskać środki z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie z POIŚ to 85% kosztów. Resztę stanowić będzie wkład parafii.
Co ważne – remont nie będzie w żaden sposób kolidował z użytkowaniem świątyni. Kościół przez cały ten czas będzie dostępny zarówno dla turystów jak i wiernych.
Prace zostaną podzielone na 3 lata, zakres prac jest naprawdę ogromny. Dokończony zostanie remont dachu głównego oraz wymienione zostaną dachy na pozostałych kaplicach bocznych. Wewnątrz staną monumentalne rusztowania, z których remontowane będą sklepienia. Konserwacji doczekają się także elementy zewnętrznej kamieniarki oraz okienne maswerki.
Prawdziwa rewolucja czekać będzie jednak na turystów.
Turyści na wagę złota
Parafia starając się o dotację musiała wykazać ile osób odwiedza kościół, bowiem jak zaznaczał ksiądz prałat podczas konferencji prasowej – środki są przeznaczone na podniesienie walorów turystycznych.
Do 2021 roku w kościele pojawią się przewodniki audio-wizualne oraz zainstalowana zostanie makieta kościoła wraz z otoczeniem. Ponadto osoby niewidome będą mogły także skorzystać z tablic w języku Braille.
Zanim jednak zwiedzimy sklepienia trzeba się będzie wspiąć po krętych schodkach na wysokość 30 metrów. Te średniowieczna klatki schodowe prowadzące na sklepienia kościoła także czeka remont – brakuje w nich oświetlenia, poręczy oraz niektórych schodków. Jedna z nich znajduje się nad zakrystią, a druga od strony fasady głównej. Przestrzeń ta ma zostać udostępniona turystom, którzy będą mogli zwiedzić sklepienia nie tylko podczas Jarmarku Jakubowego. Na przygotowanych galeriach miejsce wystawiennicze mają znaleźć także zabytkowe ornaty, które obecnie z braku miejsce nie są eksponowane.
Czytaj dalej…