Nyskie lapidarium zachwyca i zaskakuje
Nyskie lapidarium zachwyca i zaskakuje. Dziedziniec Zespołu Szkół Artystycznych w Nysie skrywa kilka niezwykle ciekawych elementów. Są to kamienne portale, które przez setki lat prowadziły do nyskich kamienic. Dziś przypominają nam o świetności dawnej stolicy księstwa biskupiego.
Grafiki z XVIII i XIX ukazują niemal bez wyjątku, większość kamienic z bogatymi kamiennymi portalami. Warto pamiętać, że był to jeden z najozdobniejszych elementów mieszczańskiego domu, a wiele z nich stało na naprawdę wysokim poziomie artystycznym.
Wojenne zniszczenia miasta oraz późniejsze rozbiórki wymazały z nyskiego śródmieście niemal wszystkie kamienice. Ślady dawnej zabudowy możemy obserwować fragmentarycznie w Rynku, na ulicy Brackiej czy Kramarskiej. Ale to zaledwie ułamek dawnej zabudowy miasta (która i tak w większości jest powojenną rekonstrukcją).
Paradoksalnie najlepiej jest obecnie zachowany portal z nieistniejącej dziś rynkowej kamienicy “Pod Patrycjuszem”, który u progu XX wieku został murowany w wieżę wrocławską.
W lapidarium możemy dziś oglądać między innymi renesansowe portale z nyskich kamienic. Jeden z nich pochodzi z kamienicy nr 5, która znajdowała się na ulicy Wrocławskiej. Drugi zidentyfikowany to portal z kamienicy, która dawniej stała przy ulicy Biskupa Jarosława 72.

Nieistniejąca kamienica przy ulicy Wrocławskiej 5

Nieistniejąca kamienica przy ulicy Wrocławskiej 5, portal.
[the_ad id=”1556″]

Portal z nieistniejącej kamienicy przy ulicy Biskupa Jarosława